P R O T O K O Ł nr XXVIII/09
z sesji RADY GMINY WIELGIE
odbytej 16 kwietnia 2009 roku w sali sesyjnej
Urzędu Gminy w Wielgiem.
Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka o godzinie 10.00 otworzyła sesję i powitała Radnych oraz zaproszonych gości .
Szczególnie powitała uczestniczącą w obradach dziennikarkę gazety CLI
Patrycje Wałęsa.
Przewodnicząca oświadczyła, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 11 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne decyzje.
Radni nieobecni:
Andrzej Brzozowski
Ludwik Bieńkowski
Jerzy Rzekoński
Piotr Podlaszewski
Przewodnicząca zapytała Radnych, czy są uwagi do zaproponowanego
porządku obrad, który był przesłany w ustawowym terminie.
Wójt – zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad dodatkowy projektu uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Województwem Kujawsko-Pomorskim dotyczący realizacji projektu kluczowego pn.”Infostrada Kujaw i Pomorza” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2007 – 2013.
Przewodnicząca poprosiła Radnych o przegłosowanie zgłoszonego wniosku Wójta.
Rada Gminy w obecności 11 osób jednogłośnie wprowadziła do porządku obrad
dodatkowy projekt uchwały w pkt. 11 ppkt e.
W związku z tym, że Radni nie zgłosili uwag do zaproponowanego porządku obrad, na wniosek Przewodniczącej Haliny Sztypka Rada Gminy w obecności 11 osób jednogłośnie przyjęła następujący porządek obrad:
- 2 -
1. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
2. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
3. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja o zamierzeniach inwestycyjnych gminy z uwzględnieniem pozyskiwania środków z zewnątrz.
5. Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008 rok – sprawozdanie przekazano Radnym w m-cu marcu.
6. Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy wraz z odrębnymi sprawozdaniami za 2008 rok.
7. Przedstawienie opinii komisji rewizyjnej o wykonaniu budżetu gminy Wielgie za 2008 r.
8. Przedstawienie uchwały składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym wniosku komisji rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy za 2008 rok.
9. Dyskusja dotycząca sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008 rok.
10. Podjęcie uchwały absolutoryjnej.
11. Podjęcie uchwał w sprawach :
- przystąpienia Gminy Wielgie do realizacji projektu pt. „Edukacja przedszkolna szansą na lepszy rozwój dzieci”, w ramach konkursu zamkniętego nr 1/POKL/ 9.1.1/2009 Poddziałania 9.1.1. „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”, Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Priorytetu IX „Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,
- 3 -
- zmieniająca uchwałę Nr XXV/158/08 Rady Gminy Wielgie z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie budżetu gminy na 2009 rok,
- ustalenia opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
- zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Płonczyn na lata 2009 – 2015.
- zawarcia porozumienia z Województwem Kujawsko-Pomorskim dotyczący realizacji projektu kluczowego pn.”Infostrada Kujaw i Pomorza” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2007 – 2013,
12. Wolne wnioski i zapytania.
13. Zakończenie obrad XXVIII sesji.
Ad. 1
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu XXVII sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesienia poprawek.
W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoł obrad
XXVII sesji Rady Gminy.
Ad. 2
Przewodnicząca przedstawiła informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Do przedstawionej informacji uwag nie zgłoszono.
Ad. 3
Wójt – przedstawił sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Do przedstawionego sprawozdania uwag nie zgłoszono.
- 4 -
Ad. 4
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie zapytań dotyczących przesłanej informacji o zamierzeniach inwestycyjnych gminy z uwzględnieniem pozyskiwania środków z zewnątrz.
Do przesłanej informacji w dyskusji głos zabrali:
Radny Eugeniusz Kowalski – pozytywnie zaopiniował przedstawioną informację i stwierdził, że ze środków zewnętrznych skorzystało niewiele miejscowości w gminie. Życzeniem Radnego było, aby w przyszłości środki unijne kierować do innych miejscowości.
W związku z tym, że nie zgłaszano dalszych zapytań Rada Gminy w obecności 11 osób przyjęła przedstawioną informację, która stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Ad. 5
Przewodnicząca zapytała Radnych, czy przedstawiać sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2008 rok, które Wójt przekazał zgodnie z ustawą o finansach publicznych w miesiącu marcu.
W związku z tym, że Radni zapoznali się z wykonaniem budżetu i szczegółowo
analizowali go na posiedzeniach komisji ustalono, aby nie przedstawiać ponownie.
Ad. 6
Przewodnicząca w dalszej kolejności poprosiła Wójta o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy wraz z odrębnymi sprawozdaniami za 2008 rok.
Wójt odczytał uchwałę Składu Orzekającego w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2008 rok, która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Ad. 7
Przewodnicząca poprosiła Przewodniczącego komisji o przedstawienie opinii komisji rewizyjnej o wykonaniu budżetu gminy Wielgie za 2008 r.
- 5 -
Franciszek Jankowski – przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Wielgie o wykonaniu budżetu gminy Wielgie za 2008 rok, która stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Ad.8
Przewodnicząca odczytała uchwałę Składu Orzekającego w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z wykonania budżetu gminy za 2008 rok, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad. 9
Przewodnicząca otworzyła dyskusję dotyczącą sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008 rok.
W związku z tym, że stałe komisje Rady Gminy szczegółowo omawiały wykonanie budżetu gminy nie zgłaszano uwag i zapytań.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję.
Ad. 10
Po omówieniu wszystkich zagadnień dotyczących wykonania budżetu gminy
Przewodnicząca odczytała treść uchwały Nr XXVIII/185/09 w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy Wielgie za 2008 rok i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXVIII/185/09 w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy Wielgie za 2008 rok , która stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Wójt – podziękował za przyjęcie wykonania budżetu i udzielenie absolutorium
oraz za pomoc i zrozumienie wszystkim ,którzy włączyli się w realizację tegoż budżetu.
- 6 -
Ad. 11
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawianie projektów uchwał.
Wójt kolejno przedstawiał przygotowane projekty uchwał .
Projekt uchwały Nr XXVIII/186/09 w sprawie przystąpienia Gminy Wielgie do realizacji projektu pt. „Edukacja przedszkolna szansą na lepszy rozwój dzieci”, w ramach konkursu zamkniętego nr 1/POKL/ 9.1.1/2009 Poddziałania 9.1.1. „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”, Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Priorytetu IX „Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXVIII/186/09 w sprawie w sprawie- przystąpienia Gminy Wielgie do realizacji projektu pt. „Edukacja przedszkolna szansą na lepszy rozwój dzieci”, w ramach konkursu zamkniętego nr 1/POKL/ 9.1.1/2009 Poddziałania 9.1.1. „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”, Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Priorytetu IX „Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,przyjęcia darowizny nieruchomości, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Projekt uchwały Nr XXVIII/187/09 zmieniającej uchwałę Nr XXV/158/08 Rady Gminy Wielgie z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie budżetu gminy na 2009 rok.
- 7 -
Projekt uchwały szczegółowo omówił Skarbnik Gminy udzielając wyjaśnień na zapytania Radnych.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła Nr XXVIII/187/09 zmieniającej uchwałę Nr XXV/158/08 Rady Gminy Wielgie z dnia 29 grudnia 2008 roku w sprawie budżetu gminy na 2009 rok, która stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Projekt uchwały Nr XXVIII/188/09 w sprawie ustalenia opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
Projekt uchwały szczegółowo omówił Zastępca Wójta i przekazał, że zgodnie z uwagami na poprzedniej sesji Pan Wójt spotkał się z przedstawicielem Firmy „SITA” z Płocka odbierającym odpady stałe z terenu gminy w celu negocjacji opłat za odbiór śmieci. Dodał, że porównując stawki firmy „SITA” jak i Przedsiębiorstwa Komunalnego z Lipna są porównywalne, gdyż Lipno ukryte ma dwa składniki tj. opłata za przelew 2,50 zł. i zakup kosza.
Przekazał również, że Przedstawiciele firmy argumentowali swoje stawki tym, że od 1 stycznia 2010 roku będzie odgórna podwyżka o 25 zł/t dla przedsiębiorstw oraz to, że znikoma obniżka wymagałaby zmiany kilkuset umów i nie byłoby to opłacalne. Dodał, że w przyszłym tygodniu będzie jeszcze spotkanie z Firmą Komunalną z Lipna. Ostateczną decyzję podejmą mieszkańcy
zawierając umowy.Omawiając projekt uchwały Zastępca Wójta zapewnił, że w przyszłości ze strony gminy wnioski o zmiany cen będą dokładnie analizowane przed ewentualnymi podwyżkami.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
Radny Jerzy Głowiński – zapytał, czy „SITA” nie będzie pobierać opłat za
wpłaty.
Zastępca Wójta poinformował, że Firma podpisała umowę z Bankiem i Pocztą
i nie będą pobierane opłaty za wpłatę.
- 8 -
Radny Tadeusz Dąbkowski dodał, że jeżeli wpłaca się w Banku Spółdzielczym w Lipnie nie pobierane są opłaty.
Sołtys wsi Wielgie stwierdził, że w Lipnie za kosz płaci się o wiele mniej i zapytał, czy dojazd jest tak drogi do Wielgiego.
Radni w toku ogólnej dyskusji analizowali stawki za odbiór śmieci przez Firmy
z terenu gminy Wielgie.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXVIII/188/09 w sprawie ustalenia opłat za usługi w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Projekt uchwały Nr XXVIII/189/09 w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Płonczyn na lata 2009 – 2015.
Uchwałę omówił Zastępca Wójta informując, że do złożonego wniosku o dofinansowanie Urząd Marszałkowski zalecił zmiany formalne w uchwale, które zostały umieszczone w projekcie.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXVIII/189/09 w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Płonczyn na lata 2009 – 2015, która stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Projekt uchwały Nr XXVIII/190/09 w sprawie zawarcia porozumienia z Województwem Kujawsko-Pomorskim dotyczący realizacji projektu kluczowego pn.”Infostrada Kujaw i Pomorza” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2007 – 2013.
- 9 -
Projekt uchwały szczegółowo omówił Zastępca Wójta informując, że zadanie realizuje Urząd Marszałkowski w ramach programu kierując zadania do gmin w celu doprowadzenia sygnału internetowego do wszystkich miejscowości w województwie, a udziałem gmin w tym projekcie jest określenie co gminy chcą robić w sensie odbioru tegoż sygnału. Po zebraniu deklaracji wstępnych z gmin Urząd Marszałkowski zleci opracowanie koncepcji i studium wykonalności dla całego Województwa z uwzględnieniem naszej gminy. Dodał, że na dzień sesji złożono ponad 80 deklaracji z samorządów. Decyzja ostateczna w zakresie kosztów z tym związanych zostanie podjęta na sesji kolejną uchwałą jeżeli przystąpimy do określonej wersji projektu. Realizacja projektu ma prowadzić do standaryzacji rozwiązań technicznych na terenie województwa, dlatego udział gminy w projekcie jest uzasadniony, celowy a wręcz konieczny, wobec tego przygotowano projekt uchwały.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.
Rada Gminy w obecności 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXVIII/190/09 w sprawie zawarcia porozumienia z Województwem Kujawsko-Pomorskim dotyczący realizacji projektu kluczowego pn.”Infostrada Kujaw i Pomorza” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2007 – 2013,która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Ad. 12
W wolnych wnioskach i zapytaniach zgłoszono następujące sprawy:
Radny Wiesław Kowalski zapytał czy można by zatrudnić Radcę Prawnego w celu udzielania porad prawnych dla mieszkańców gminy.
Roman Narożny - podziękował Wójtowi za skierowanie pracowników robót publicznych, którzy pomogli odczyścić drogę w sołectwie Nowa Wieś oraz przeprosił ich za zaistniały niestosowny incydent ze strony mieszkańca sołectwa.
- 10 -
Radny Franciszek Jankowski - zwrócił uwagę na zapisy w dokumentach, że przy remontach dróg planowane jest dofinansowanie poprzez środki zewnętrzne
pytając co się stanie gdy dofinansowania nie będzie.
Zgłosił również potrzebę oznakowania miejscowości Lipiny i Bętlewa.
Roman Narożny – zgłosił konieczność usunięcia suchych gałęzi z drzew obok
przystanków, gdyż zagrażają uszkodzeniu ich jak i bezpieczeństwu.
Radny Tadeusz Dąbkowski – zapytał, czy planowana budowa masztu w Suradówku i Czarnem nie będzie przeszkadzać przy przystąpieniu do programu
„Infrastruktura Kujaw i Pomorza”
Radny Ryszard Kurowski zgłosił fakt szybko jeżdżących samochodów
drogą Wielgie – Teodorowo, w okresie obecnej suszy strasznie się kurzy, poprosił o interwencję.
Obecny na obradach sesji Kierownik Posterunku Policji zobowiązał się do zwiększenia patrolu we wskazanym terenie.
Sołtys wsi Wielgie zapytał kiedy będzie robiony remont drogi wojewódzkiej
i zaproponował, aby przy budowie drogi w kierunku Teodorowa zaplanować „ muldy”, co ograniczy szybkość przejeżdżających pojazdów.
Wójt – udzielił odpowiedzi na zgłoszone sprawy tj. nie ma możliwości, aby zatrudniony został Radca Prawny na potrzeby mieszkańców gminy, oznakowanie miejscowości zostanie zlecone Zarządowi Dróg, przystanki szklane, których postawiono 25 szt. w chwili obecnej jest niewiele posiadających szyby. Wobec tego zlecono oszklenie i ubezpieczenie ich. Dalej mówił o spadających konarach przy przystankach informując, że sprawy związane z wycinką drzew zgłaszać do Pani Orłowskiej.
Budowa masztów nie przeszkodzi przy realizacji programu „Infrastruktura Kujaw i Pomorza”. Przebudowa drogi jak i mostu będzie na przełomie maj/czerwiec i jednocześnie w tym czasie budowany będzie chodnik.
Budowa dróg , jeżeli nie będzie dofinansowania z zewnątrz na bieżąco będą podejmowane decyzje o zwiększeniu środków własnych lub rezygnacji z danego zadania.
Przekazał również, że zostaną zatrudnione osoby w ramach robót publicznych, którzy wykonywać będą różne prace na terenie gminy.
- 11 -
Wójt powitał przybyłych na obrady gości przedstawicieli „EKO-FLORA” z Nasiegniewa, którzy chcą przedstawić Radzie Gminy propozycję dalszego korzystania z ujęcia wodnego w Zadusznikach.
Dyrektor przedstawił historyczny zarys istnienia hydroforni i korzystania z niej. Obecnie Eko-flora jest w posiadaniu 2 działek, na której stoi hydrofornia i 2 studni tj. dzierżawa na 30 lat. W związku z planowanym dalszym wykupem szklarni konieczne jest zabezpieczenie wody i w związku z tym Wójt zaproponował wykup ujęcia wodnego na potrzeby szklarni. Prezes firmy przedstawił Radzie propozycję, aby gmina korzystała ze swojego ujęcia dla potrzeb mieszkańców a Eko-flora ze starego ujęcia, z którego do chwili obecnej korzysta i w razie awarii wzajemnie się uzupełniać w dostarczaniu wody. Przedstawiciele firmy poprosili o zajęcie stanowiska.
Wójt – dodał, że sprawa przejęcia obiektu przez jedną, czy drugą stronę powstała w związku z wystąpieniem gminy do Agencji Nieruchomości Rolnej o nieodpłatne przejęcie nieruchomości w Zadusznikach .
Agencja wyraziła wstępną zgodę na przekazanie działki, jednak w związku z tym, że Eko-flora jest dzierżawcą części wystąpiła do firmy o wyrażenie zgody i wówczas po uzyskania opinii z Eko-flory Agencja poinformuje gminę jakie będą warunki przejęcia i co musimy w tym temacie zrobić. Uważa, że problem należy przedyskutować we własnym gronie i nie pozbawiać firmy dostawy wody. Zakład bez wody nie może istnieć a zatrudnia mieszkańców również z terenu gminy Wielgie. Decyzja zostanie podjęta w terminie późniejszym po dokładnej analizie.
Wywiązała się ogólna dyskusja wśród Radnych a na pytania wyjaśnień udzielali
przedstawiciele firmy.
Dyrektor SP w Zadusznikach zaprosiła obecnych na sesji wraz z rodzinami na piknik rodzinny związany ze świętami majowymi, który odbędzie się 10 maja br. w godz. 15.00 – 19.00 przy Szkole Podstawowej.
Radny Benedykt Słomski zgłosił potrzebę zamontowania tablic informacyjnych na terenie gminy oraz oznakowania miejscowości Czerskie Rumunki.
Sołtys wsi Wielgie przypomniał o wykonaniu przejścia dla pieszych przy cmentarzu.
Wójt - oznakowanie miejscowości zostanie zgłoszone, pasy na drodze zostaną wykonane.
- 12 -
Poinformował również, że przygotowywana jest duża impreza kulturalna w Wielgiem wspólnie ze Starostwem tj. Powiatowo – Gminny”Dzień Strażaka”oraz przegląd orkiestr dętych z terenu powiatu dnia 16 maja br. o godz.14.00, na którą zaprosił mieszkańców.
Ad. 12
Wobec zrealizowanego porządku obrad, Przewodnicząca podziękowała za udział w obradach i o godzinie 12.40 zakończyła obrady XXVIII sesji.
Protokołowała : Przewodniczący Rady Gminy
Grażyna Wyszyńska mgr Halina Sztypka
Źródło informacji: | Wiesław Zając - administrator |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Wiesław Zając - administrator |
Data wprowadzenia: | 2009-06-23 09:19:09 |
Opublikował: | Wiesław Zając - administrator |
Data publikacji: | 2009-06-23 09:19:27 |
Ostatnia zmiana: | 2009-06-23 09:19:56 |
Ilość wyświetleń: | 1029 |