Zamknij okno Drukuj dokument

R O T O K O Ł nr XVIII/2016 z sesji RADY GMINY WIELGIE odbytej 29 stycznia 2016 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Wielgiem.

 

P R O T O K O Ł nr XVIII/2016

z sesji RADY GMINY WIELGIE

odbytej 29 stycznia 2016 roku w sali sesyjnej

Urzędu Gminy w Wielgiem.



Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka o godz.10.00 otworzyła sesję Rady Gminy Wielgie i powitała serdecznie przybyłych na obrady Radnych, Sołtysów i zaproszonych gości oraz redaktora Tygodnika Lipnowskiego Pana Jaworskiego.


Przewodnicząca oświadczyła, że zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych , co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne decyzje.


Radni nieobecni – Kazimierz Godlewski i Eugeniusz Kowalski.


Listy obecności stanowią załączniki nr 1,2 i 3 do niniejszego protokołu.


Przewodnicząca Halina Sztypka przypomniała porządek obrad i zapytała, czy są uwagi.


Wzwiązkuztym, żeniezgłaszanouwagdoporządkuobradPrzewodniczącapoprosiłaoprzegłosowanie.


RadaGminywobecności13 Radnychjednogłośnieprzyjęła następujący porządek obrad.


1. Otwarcie sesji.


2. Stwierdzenie quorum.


3. Przyjęcie protokołu z obrad XVII sesji.


4.Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

- 2 -


5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.


6. Sprawozdanie Wójta z realizacji uchwał Rady Gminy za 2015 rok.


7. Przedstawienie sprawozdań z pracy stałych komisji Rady Gminy za 2015 rok.


8. Podjęcieuchwałwsprawach:


a/ przyjęcia Programu ochrony środowiska gminy Wielgie na lata 2016-2019 z perspektywą na lata 2020-2023,


b/ wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie własności nieruchomości zabudowanej w miejscowości Płonczynek,


c/ ustaleniawysokościstawekopłatzazajęciepasadrogowego,


d/ uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny w miejscowościach Teodorowo, Czerskie Rumunki-Piaseczno, Rumunki Tupadelskie gmina Wielgie, powiat lipnowski – część B .


9 . Wolne wnioski i zapytania.


10. Zakończenie obrad XVIII sesji.

 

Ad. 1


Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu XVII sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesienia poprawek.


Rada Gminy w obecności 13 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoł obrad XVII sesji Rady Gminy Wielgie.



- 3 -


Ad. 2


Przewodnicząca przedstawiła informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym , która stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.


Przedstawioną informację przyjęto bez uwag.


Ad. 3


Wójt – przedstawił sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.


Do przestawionego sprawozdania w dyskusji głos zabrał Radny Ryszard Kurowski, który zgłosił zbyt późny termin ogłaszania konkursów na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie gminy. Stwierdził problem finansowy w Klubach Sportowych na początku roku.


Wójt przekazał, że Kluby sportowe winny w pierwszych miesiącach roku korzystać z własnych środków, ponieważ finansowanie z budżetu gminy jest tylko dofinansowaniem. Na Kluby sportowe i Stowarzyszenia przeznacza się ok. 100 000 zł. , udostępnia się nieodpłatnie zaplecza sportowe. Pan Wójt zobowiązał się do wcześniejszego ogłaszania konkursów w następnych latach.


Radny dodał, że brak jest sponsorów z terenu gminy na tego typu działalność, pomagają zawsze te same osoby.


Sołtys wsi Wielgie zgłosił, że na ulicy „Za parkiem” stoi słup wysokiego napięcia w pasie drogowym.


Wójt przyjął zgłoszenie do sprawdzenia.


Przedstawione sprawozdanie Wójta przyjęto.


- 4 -


Ad. 4


Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawienie sprawozdania z realizacji uchwał Rady Gminy za 2015 rok.


Wójt poprosił o pytanie w zakresie przedstawionego sprawozdania.


Do przedstawionego sprawozdania w dyskusji głos zabrała Radna Krystyna Brzozowska, która zapytała, co dalej z uchylonymi uchwałami przez Wojewodę w zakresie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod budowę wiatraków i o realizację uchwały dotyczącej chronionego krajobrazu Jezioro Skępskie jeżeli Rada Gminy wystawiła negatywna opinię, a w zapisie jest pozytywnie.


Z-ca Wójta Jan Wadoń omówił dalszą procedurę postępowania z uchylonymi uchwałami tzn. od momentu zakwestionowania przez Wojewodę procedura jest powtarzana i na sesję w lutym projekty uchwał zostaną ponownie przedstawione Radzie celem ich podjęcia.


Wójt udzielił odpowiedzi w zakresie realizacji uchwały dotyczącej jeziora Skępskiego, że uchwała została zrealizowana pozytywnie, natomiast opinia była negatywna.


Po udzielonych wyjaśnieniach Rada Gminy sprawozdanie przyjęła, które stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.


Ad. 5


Przewodnicząca poprosiła Przewodniczących stałych komisji o przedstawienie sprawozdań z ich pracy za 2015 rok.


W zastępstwie za Przewodniczącego komisji samorządu, prawa i porządku publicznego Radny Jan Wiśniewski przedstawił sprawozdanie z pracy komisji za 2015 rok, które stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

- 5 -


Przewodniczący komisji rolnej i rozwoju gospodarczego Radny Mariusz Przybyszewski przedstawił sprawozdanie z pracy komisji za 2015 rok, które stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.


Przewodniczący komisji zdrowia, oświaty, kultury i opieki społecznej Radny Ryszard Kurowski przedstawił sprawozdanie z pracy komisji za 2015 rok, które stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.


Przewodniczący komisji finansów Radny Adam Rejmer przedstawił sprawozdanie z pracy komisji za 2015 rok, które stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.


Przewodnicząca komisji rewizyjnej Radna Paulina Trokowska przedstawiła sprawozdanie z pracy komisji za 2015 rok, które stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.


Dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie Katarzyna Kwiecińska podziękowała Stowarzyszeniom za pozytywne zaopiniowanie jej kandydatury na stanowisko Dyrektora i Panu Wójtowi za dalsze powierzenie jej stanowiska na 7 lat. Będąc przy głosie zaprosiła zebranych na „Dzień Faworka”, który odbędzie się 04 lutego 2016 roku o godzinie 16.00 w sali widowiskowej przy ulicy Szkolnej 5 w Wielgiem.


Ad. 6


Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawianie przygotowanych projektów uchwał.


ProjektuchwałyNrXVIII/87/2016 wsprawieprzyjęcia Programu ochrony środowiska gminy Wielgie na lata 2016-2019 z perspektywą na lata 2020-2023 szczegółowo omawiany był na posiedzeniach komisji przez autora tegoż dokumentu.

 

Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.

- 6 -


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który stwierdził, że jest to dokument niezbędny do pozyskiwania wszelkiego rodzaju dotacji zewnętrznych i trzeba go przyjąć.


Radny Ryszard Kurowski odniósł się do montażu lamp zasilanych akumulatorami zastanawiając się, czy nie będą one droższe od tych ledowych zasilanych energią elektryczną. Dokonując zakupu tych lamp nikt nie liczy np. kosztów utylizacji.


Z-ca Wójta odniósł się do przygotowanego Programu ochrony środowiska gminy Wielgie na lata 2016-2019, że są to przepisy nie rozstrzygające rozwiązań technicznych. Stwierdził, że ostatnio zamontowane lampy oświetleniowe są nowoczesne ale nie najtańsze, gdyż jak wspomniał Radny dochodzą do tego koszty utylizacji . Jednak trzeba będzie podążać za postępem technicznym. Aktualnie Energa nie jest zainteresowana zbyt szybkim postępem, ponieważ zmniejszać się będzie zużycie prądu, co dla firmy będzie niekorzystne.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.


RadaGminy w obecności 13 Radnych11 głosami „zai2 głosamiwstrzymującymipodjęłauchwałęNrXVIII/87/2016 wsprawieprzyjęcia Programu ochrony środowiska gminy Wielgie na lata 2016-2019 z perspektywą na lata 2020-2023,którastanowizałączniknr12 doniniejszegoprotokołu.


Obrady opuściła Radna Krystyna Walkowicz i Rada w tym czasie liczy 12 osób.


ProjektuchwałyNrXVIII/88/2016 wsprawiewyrażeniazgodynanieodpłatnenabyciewłasnościnieruchomościzabudowanejwmiejscowościPłonczynekszczegółowo omówił Wójt.

Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.

- 7 -


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który zaproponował, aby w przyszłości sprzedać tę nieruchomość nie za najniższą cenę.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.


RadaGminy w obecności 12 Radnychjednogłośnie podjęłauchwałęNrXVIII/88/2016 wsprawiewyrażeniazgodynanieodpłatnenabyciewłasnościnieruchomościzabudowanejwmiejscowościPłonczynek, którastanowizałączniknr13 doniniejszegoprotokołu.



ProjektuchwałyNrXVIII/89/2016 wsprawieustaleniawysokościstawekopłatzazajęciepasadrogowego.

Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.


RadaGminy w obecności 12 Radnychjednogłośnie podjęłauchwałęNrXVIII/89/2016 wsprawieustaleniawysokościstawekopłatzazajęciepasadrogowego, którastanowizałączniknr14 doniniejszegoprotokołu.



ProjektuchwałyNrXVIII/90/2016 wsprawieuchwaleniazmianymiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegoobejmującegoterenywmiejscowościachTeodorowo, CzerskieRumunki-Piaseczno, RumunkiTupadelskiegminaWielgie, powiatlipnowskiczęśćB.

Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.

W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.




- 8 -


RadaGminy w obecności 12 Radnychjednogłośnie podjęłauchwałęNrXVIII/90/2016 wsprawieuchwaleniazmianymiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegoobejmującegoterenywmiejscowościachTeodorowo, CzerskieRumunki-Piaseczno, RumunkiTupadelskiegminaWielgie, powiatlipnowskiczęśćB, którastanowizałączniknr15 doniniejszegoprotokołu.

Radny Ludwik Bieńkowskizapytał, czy uzyskując pozwolenie na budowę budynku nad jeziorem będzie obowiązek podłączenia się do kanalizacji i ile metrów od jeziora można pobudować budynek.

Z-ca Wójtaudzielił odpowiedzi, że jeżeli osoba zainteresowana jest budową nie uzyska pozwolenia bez spełnienia obowiązku podłączenia się do kanalizacji. Dodał, że budynek będzie można pobudować w odległości 25 metrów od granicy działki.

Ad. 7


W wolnych wnioskach i zapytaniach zgłoszono następujące sprawy:


Radny Ludwik Bieńkowskiprzekazał informację z Izby Rolniczej, że rolnicy mogą korzystać z pomocy prawnika. Pełniony jest dyżur 3 razy w tygodniu w Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie ul. Piłsudskiego. Osoby zainteresowane ta formą pomocy mogą tam się zgłaszać.

Przekazał również wiadomość Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie sprzedaży i dzierżawy gruntów. Na chwilę obecną jest zawieszona sprzedaż ziemi, możliwa jest tylko dzierżawa na nowych warunkach.


Przewodnicząca Rady Halina Sztypkapoprosiła zebranych o przekazywanie informacji dotyczącej dyżuru Pani Mecenas w Urzędzie Gminy w każdy ostatni czwartek m-ca . Osoby mające różnego rodzaju problemy prawne mogą się zgłaszać w te dni.


Następnie przekazała informację od sołtysów, że mają niedobór wiedzy w zakresie omawianych spraw na obradach sesji.



- 9 -


Zaproponowała, że zainteresowani sołtysi danymi sprawami mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji, o których może powiadomić Radny.


Wójtdodał, że jeżeli jest taka potrzeba sołtysi mogą otrzymywać płyty z materiałami sesyjnymi.


Wójtzapoznał Radnych z wnioskiem Pana Krzysztofa Lewandowskiego spod Warszawy, który nabył grunt nad „Jeziórkiem” w Będzeniu i chce pobudować dom, jednak plan zagospodarowania przestrzennego nie zawiera takiej możliwości, więc poprosił o zmianę.

Wobec tego Wójt zapytał, czy na jeden wniosek wprowadzać zmiany, gdyż są to określone koszty z tym związane.


Po przedyskutowaniu zgłoszonego wniosku Rada Gminy ustaliła, że wyraża zgodę na zmiany w planie zagospodarowania pod warunkiem, że osoba zainteresowana pokryje koszty z tym związane.


Z-ca Wójtastwierdził, że jeżeli Rada Gminy na każdy pojedyń czy wniosek będzie zmieniała plan to nie warto będzie uchwalać planów zagospodarowania przestrzennego ze względu na znaczne koszty, które pokrywa budżet gminy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wyjątkiem jest tylko inwestycja celu publicznego, którą pokrywa wnioskodawca.


Z-ca Wójtaprzedstawił informację z odbytego spotkania konsultacyjnego w Starostwie dotyczącego transportu publicznego.

Od 01 stycznia 2017 roku wprowadzone zostaną zmiany w zakresie przewozu osób i tak Województwo stworzy komunikację z miastami powiatowymi, na terenie powiatu Starostwo, a na terenie gminy Wójt.

Od 2 stycznia 2017 roku Starostwo planuje powołać Zakład budżetowy, który zostanie wyposażony w odpowiedni tabor samochodowy i będzie obsługiwał transport wewnątrz Powiatu.

Starosta zapytał gminy zlokalizowane na granicy powiatu, czy będą zainteresowane przedłużeniem linii powiatowej i partycypowaniem w kosztach.


- 10 -


Wójt stwierdził, że po weryfikacji przez kujawko-pomorski transport sieci połączenia będą ograniczone i wioski ościenne mogą być pozbawione transportu.

Jeżeli nic się nie zmieni to od 2018 roku konieczne będzie utworzenie usług transportowych na terenie gminy lub zlecić przedsiębiorstwu zewnętrznemu, aby mieszkańcy nie zostali pozbawieni transportu.


W toku dyskusji stwierdzono, że po zmianach mogą być problemy z przewozem osób.


Wójt zapoznał zebranych ze ściągalnością opłat za odbiór nieczystości i podał, że 2013 roku wykonanie było 99 %, 2014 98 % i 2015 ok. 88 % , obecnie jeszcze wpływają opłaty.

Wypowiedział się również w sprawie transportu i stwierdził, że to kolejne zadanie dla gmin. Problemem będzie również sprawa dowozu dzieci do szkół, ponieważ obecne autokary są już wyeksploatowane , prawdopodobnie trzeba będzie korzystać z transportu zewnętrznego. Na zakup nowych autokarów nas nie stać.Analizowany jest dowóz dzieci z terenu gminy poprzez transport zewnętrzny.

Wywiązała się ogólna dyskusja w przedstawionej sprawie, Radni analizowali przewóz dzieci szkolnych jak i mieszkańców.


Radny Franciszek Jankowskidodał, że kierowcy autobusów szkolnych mogliby pracować w firmach przewozowych.


Wójtpoinformował, że transport kujawsko-pomorski zainteresowany jest zatrudnieniem kierowców.


Radna Marianna Zaborowskapoprosiła o jak najszybsze podłączenie wody do 2 gospodarstw, gdyż muszą ją dowozić, co jest dla nich bardzo uciążliwe.


Wójtprzekazał, że wiosną ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie nitek wodociągowych w Witkowie i Czarnem.



- 11 -


Mieszkaniec Wielgiego Pan Paweł Czekalskizapytał, czy aktualny transport nie możnaby włączyć w gminny transport samochodowy, aby kilka osób mogło się zabrać wraz z dowożonymi dziećmi.


Z-ca Wójtawyjaśnił, że gdyby Wójt uruchomił komunikację w sensie obsługi mieszkańców Rada Gminy musi zdecydować o formie transportu gminnego i w drodze przetargu zadanie to może być realizowane.

Włączenie dowozu mieszkańców mogłaby być gdybyśmy utworzyli gminną jednostkę budżetową. Stwierdził, że czas pokaże jak to zadanie będzie realizowane, najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z transportu zewnętrznego.

Dodał, że autobusy szkolne nie mogą przewozić innych osób, ponieważ zgodnie z przepisami mają być przewożone tylko dzieci uprawnione.


Sołtys wsi Piaseczna Krystyna Bruzdewicz zapytała o lampę uliczną przy przystanku w Orłowie.


Wójtstwierdził, że rozważa możliwość najkorzystniejszego montażu i w tym roku zadanie zostanie zrealizowane.


Radny Ryszard Kurowskiuzasadnił wydatki na działalność sportową na terenie gminy, zgłosił również problem wjazdu na parking, gdyż ciągle zastawiany jest wjazd.


Będąc przy głosie przekazał, że w okresie ferii organizowane były różnego rodzaju zajęcia sportowe , jednak zainteresowanie było bardzo małe, rodzice w ogóle nie interesują się tymi zajęciami i nie przysyłają dzieci.


Mieszkaniec Wielgiego Pan Paweł Czekalski poruszył problem pozostawionych karp w parku po wyciętych drzewach.




- 12 -


Z-ca Wójta poinformował, że po przeprowadzonej wycince drzew nastąpiło zjawisko wywrotów. Uważa, że trzeba kompleksowo zadanie wykonywać lub poczekać do momentu aż otworzy się ścieżka dofinansowania zewnętrznego, ok 4-5 lat. Zgodnie z kosztorysem na uregulowanie stosunków wodnych tegoż terenu potrzebne jest około 2 mln. zł. Realna kwota z przetargu to 1300 000 – 1500 000 zł. Trzeba się zastanowić, co wybrać- park czy drogi.

Nasadzenia zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków prowadzone będą w 2017 roku i konieczne jest wyregulowanie stosunków wodnych przy udziale środków zewnętrznych, gdyż nasadzenia również nie mają sensu przy takim podłożu.

Na chwilę obecną według fachowców w zakresie kompleksowego zagospodarowania drzew w parku jest jeszcze za dużo. Problem parku jest znany, jednak brakuje środków na ten cel.


Ryszard Kurowski zgłosił duży ubytek na drodze powiatowej w kierunku Czarnego, samochody uszkadzają koła.


Wójt wskazał, aby sprawy kierować do Zarządu Dróg Powiatowych.


Ad. 7

Wobec zrealizowanego porządku obrad ,Przewodnicząca podziękowała za udział w obradach i o godzinie 13.40 zakończyła obrady XVIII sesji Rady Gminy Wielgie.



Przewodnicząca Rady Gminy: Halina Sztypka

Protokołowała: Grażyna Wyszyńska


















Metadane

Źródło informacji:Wiesław Zając - administrator
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - administrator
Data wprowadzenia:2016-03-07 11:34:31
Opublikował:Wiesław Zając - administrator
Data publikacji:2016-03-07 11:35:07
Ostatnia zmiana:2016-03-07 11:35:23
Ilość wyświetleń:211