Zamknij okno Drukuj dokument

UCHWAŁA NR XXIII/123/2016 RADY GMINY WIELGIE z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy i od właścicieli domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno- wypoczynkowe – wykorzystywane jedynie przez część roku w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Uchwała Nr XXIII/123/2016
Rady Gminy Wielgie

z dnia 16 czerwca 2016 r.

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy i od właścicieli domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – wykorzystywane jedynie przez część roku w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 446)  oraz art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2016 r. poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Ustala się sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, właścicieli domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe w  w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

2.  W punkcie selektywnego zbierania odpadów odbywa się odbieranie następujących odpadów komunalnych selektywnie zbieranych: 

a)  zużytych baterii i akumulatorów; 

b)  zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego; 

c)  przeterminowanych lekarstw; 

d)  chemikaliów; 

e)  mebli i innych odpadów wielkogabarytowych; 

f)  odpadów budowlanych i rozbiórkowych wytworzonych przez osoby fizyczne w ich gospodarstwach domowych z wyłączeniem odpadów pochodzących z działalności gospodarczej,

g)  odpadów ulegających biodegradacji, w tym odpadów zielonych; 

h)  tekstyliów i odzieży; 

i)  zużytych opon. 

3.  Przedsiębiorca, który na zlecenie Gminy Wielgie realizuje odbiór odpadów komunalnych, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości odbiera niżej wymienione rodzaje odpadów komunalnych wytworzone na terenie nieruchomości : 

a)  niesegregowane (zmieszane); 

b)  selektywnie zbierane: 

-  papier i tektura, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale (odpady suche); 

-  odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (odpady mokre); 

-  szkło; 

-  odpady pozostałe. 

4.  Przedsiębiorca bezpośrednio od właścicieli nieruchomości odbiera odpady komunalne z pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów, określonych w obowiązującym Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wielgie, zwanym dalej „regulaminem”. 

§ 2.  Ustala się następująca częstotliwość odbierania odpadów komunalnych, które zgodnie z § 1 ust. 3 odbierane są z terenu nieruchomości: 

1)  z obszarów zabudowy jednorodzinnej: 

a)  niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne – co cztery tygodnie; 

b)  odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (odpady mokre) – co cztery tygodnie; 

c)  papier i tektura, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale (odpady suche) – co cztery tygodnie, 

d)  szkło – co cztery tygodnie; 

e)  odpady pozostałe - co cztery tygodnie, 

2)  z obszarów zabudowy wielomieszkaniowej: 

a)  niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne – co cztery  tygodnie, 

b)  odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (odpady mokre) – co cztery tygodnie: 

c)  papier i tektura, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale (odpady suche) - co cztery tygodnie, 

d)  szkło – co cztery tygodnie; 

e)  odpady pozostałe - co cztery tygodnie. 

3)  z obszarów, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe:

a)  niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne: 

-  w miesiącach od marca do maja  – co cztery tygodnie,

-  w miesiącach od czerwca do sierpnia  – co dwa tygodnie,

-  w miesiącach wrzesień , październik  – co cztery tygodnie,

b)  odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (odpady mokre):

-  w miesiącach od marca do maja  – co cztery tygodnie,

-  w miesiącach od czerwca do sierpnia  – co dwa tygodnie,

-  w miesiącach wrzesień , październik  – co cztery tygodnie,

c)  papier i tektura, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale (odpady suche): 

-  w miesiącach od marca do maja  – co cztery tygodnie,

-  w miesiącach od czerwca do sierpnia  – co dwa tygodnie,

-  w miesiącach wrzesień , październik  – co cztery tygodnie,

d)  szkło:

-  w miesiącach od marca do maja  – co cztery tygodnie,

-  w miesiącach od czerwca do sierpnia  – co dwa tygodnie,

-  w miesiącach wrzesień , październik  – co cztery tygodnie,

e)  odpady pozostałe:

-  w miesiącach od marca do maja  – co cztery tygodnie,

-  w miesiącach od czerwca do sierpnia  – co dwa tygodnie,

-  w miesiącach wrzesień , październik  – co cztery tygodnie,

§ 3. 1. Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych przyjmuje odpady wymienione w § 1 ust. 2, zebrane w sposób selektywny. Dodatkowo przyjmuje frakcje odpadów komunalnych zebranych selektywnie, jeżeli przekazanie tych odpadów przedsiębiorcy, który na zlecenie Gminy Wielgie realizuje odbiór odpadów komunalnych było niemożliwe w terminach określonych w harmonogramie. 

2.  Odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, o których mowa w ust. 1 mogą być przekazywane przez właścicieli nieruchomości bez dodatkowej opłaty, w każdych ilościach do punktu selektywnej zbiórki odpadów wyznaczonego przez Gminę, z wyłączeniem odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

3.  Czas i miejsce funkcjonowania punktu selektywnej zbiórki odpadów będą podane do publicznej wiadomości mieszkańcom w sposób zwyczajowo przyjęty oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy. 

§ 4.  Opłata uiszczana gminie, za odpady komunalne nie obejmuje kosztu transportu odpadów do punktu selektywnej zbiórki odpadów w sytuacji określonej w § 3. 

§ 5.  W zamian za uiszczoną opłatę przez właściciela nieruchomości Gmina Wielgie przejmuje od właścicieli nieruchomości zamieszkałych obowiązek wyposażenia tych nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymania tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. 

§ 6.   Obowiązek, o którym mowa w § 5 Gmina Wielgie nie przejmuje od właścicieli domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

§ 7. 1. Określa się tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w tym pracy punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

2.  Uwagi w sprawie niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy zgłaszać w trybie pisemnym:

1)  osobiście w Urzędzie Gminy Wielgie, pokój Nr 18 (sekretariat);

2)  listownie na adres: Urząd Gminy Wielgie, ul. Starowiejska 8, 87-603 Wielgie.

3.  Uwagi należy zgłaszać w terminie do 14 dni od daty wadliwie wykonanej lub niewykonanej usługi.

4.  W uwagach należy podać jakiej usługi dotyczy zgłoszenie, adres nieruchomości, dane kontaktowe osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres korespondencyjny), podpis osoby składającej zgłoszenie.

§ 8.  Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wielgie. 

§ 9.  Traci moc Uchwała Nr XXVIII/206/2013 Rady Gminy Wielgie z dnia 27 marca 2013 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczaną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 10. 1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko- Pomorskiego. 

2.  Uchwała  wchodzi w życie  z dniem 1 sierpnia 2016 roku.  

 

 

 

 Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka


Uzasadnienie

 Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 17 stycznia 2015 r.) dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 4, art. 61, art. 6n, art. 6r ust. 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 1 zachowują moc na okres na jaki zostały wydane jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. W związku z powyższym zapisem wszystkie akty prawa miejscowego wydane na podstawie zmienianych przepisów tracą moc po upływie 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy nowelizującej. Ustawa zmieniająca została opublikowana w dzienniku urzędowym w dniu 17 stycznia 2015 r. w związku z czym powstaje konieczność przyjęcia na nowo części uchwał regulujących zasady gospodarowania odpadami komunalnymi.

 Dotychczas obowiązująca uchwała podejmowana była na podstawie art. 6r. ust. 3 w związku z powyższym zachodzi konieczność jej zmiany.

 

 

 

 Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka

 

 

Załączniki

Uchwała Nr XXIII.123.2016 (237.1kB)    
akt (208.5kB)    

Metadane

Źródło informacji:Wiesław Zając - administrator
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - administrator
Data wprowadzenia:2016-06-22 08:40:38
Opublikował:Wiesław Zając - administrator
Data publikacji:2016-06-22 08:50:48
Ostatnia zmiana:2016-06-22 08:51:06
Ilość wyświetleń:195