Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina Wielgie

Kolorowy pasek

P R O T O K O Ł nr IV/11 z sesji RADY GMINY WIELGIE odbytej 09 lutego 2011 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Wielgiem.

 

P R O T O K O Ł nr IV/11

z sesji RADY GMINY WIELGIE

odbytej 09 lutego 2011 roku w sali sesyjnej

Urzędu Gminy w Wielgiem.




Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka o godz.10.00 otworzyła sesję Rady Gminy Wielgie i powitał serdecznie przybyłych na obrady Radnych, Sołtysów i zaproszonych gości.


Przewodnicząca oświadczyła, że zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych , co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne decyzje.


Przewodnicząca Halina Sztypka przypomniała porządek obrad i zapytała, czy są uwagi.


Wójt – poprosił o wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego projektu uchwały w sprawie opłaty za świadczenia Publicznego Przedszkola w Wielgiem.


W sprawie dodatkowego projektu uchwały Radny Ludwik Bieńkowski zapytał, czy na każdej sesji jest konieczne, aby w ostatniej chwili otrzymywać materiały sesyjne., co winno być wyjątkiem, a staje się regułą.


Przewodnicząca stwierdziła, że proponowany projekt uchwały dotyczy drobnej zmiany. Jednak w wielu przypadkach dochodzą w ostatniej chwili sprawy pilne i jeżeli Rada wyrazi zgodę zagadnienia wprowadzane są do porządku obrad, a jeżeli nie będzie zgody odbywać trzeba będzie sesję kolejną w ustawowym terminie.


Przewodnicząca poprosiła Radę Gminy o przegłosowanie wprowadzenia do porządku obrad dodatkowego projektu uchwały w pkt. 9 ppkt h.

- 2 -


Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie wprowadziła do porządku obrad przedstawiony projekt uchwały w pkt.9 ppkt.h.


W związku z tym, że Rada nie zgłaszała uwag do porządku obrad Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie .


Rada Gminy w obecności 15 radnych jednogłośnie przyjęła następujący porządek obrad:


1. Przyjęcie protokołu z obrad III sesji.


2. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.


3. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.


4. Sprawozdanie Wójta z realizacji uchwał Rady Gminy za 2010 rok.


5.Informacja na temat sportu i kultury fizycznej na terenie gminy - wykorzystanie środków budżetowych.


6. Sprawozdanie z działalności Ośrodka Kultury za 2010 rok.


7. Podjęcie uchwał w sprawach :


a/ zmieniająca uchwałę Nr III/24/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie budżetu gminy na 2011 rok,


b/ zmieniająca uchwałę Nr III/25/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wielgie na lata 2011-2017.

c/ wyborów sołtysów i rad sołeckich w gminie Wielgie.



- 3 -


d/ partycypacji przyszłych użytkowników w kosztach budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków w 2012 r.


e/ przyjęcia i wdrożenia Programu Aktywności Lokalnej na 2011 rok.


f/ ustalenia wzorów informacji i deklaracji podatkowych,


g/ zatwierdzenia wysokości opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,


h/ opłaty za świadczenia Publicznego Przedszkola w Wielgiem.


8. Wolne wnioski i zapytania.


9. Zakończenie obrad IV sesji.


Ad. 1


Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu III sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesienia poprawek.


W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 15 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoły obrad III sesji Rady Gminy Wielgie.


Ad. 2


Przewodnicząca przedstawiła informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym , która stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.



- 4 -


Przedstawioną informację przyjęto bez uwag.


Ad. 3


Wójt – przedstawił sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.


Przedstawioną informację przyjęto bez uwag.


Przewodnicząca poprosiła o przedstawienie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej.


Przedstawiciel gminy Pan Marek Grzymowicz przedstawił szczegółowe sprawozdanie za okres kadencji 2007-2010, które stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.


Obrady opuścił Radny Franciszek Jankowski i Rada w tym czasie liczy 14 osób.

Ad. 5


Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przesłanej informacji o realizacji uchwał Rady Gminy za 2010 rok.


Informację przyjęto bez uwag, która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.


Ad. 6


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przesłanej informacji dotyczącej sportu i kultury fizycznej na terenie gminy, która po odbytych posiedzeniach komisji została jeszcze uzupełniona o szczegółową działalność. Na obrady sesji poproszeni zostali również Prezesi Klubów Sportowych w osobach Pan Marek Szarwiński i Pan Sławomir Alaszkiewicz.


- 5 -


Do przesłanej informacji Wójt podziękował Prezesom Klubów sportowych jaki i działaczom za pracę na rzecz sportu. Podziękowania skierował również do Radnych, którzy zatwierdzili budżet gminy zawierający środki finansowe na wszelkiego rodzaju

zajęcia sportowe. Taka działalność pozytywnie wpływa na zachowanie młodzieży, która uczestniczy w zajęciach.


Informację przyjęto bez uwag, która stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.


Ad. 6


Kolejna informacja, która została przesłana Radnym to działalność Ośrodka Kultury.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przesłanej informacji.


Do informacji w dyskusji głos zabrał Wójt Gminy, który stwierdził, że decyzja o powstaniu tegoż Ośrodka była trafna. Duża ilość osób zaangażowana jest w działalność, odkryte zostały talenty artystyczne na terenie gminy, organizuje się szereg spotkań jak i różnego rodzaju zajęć, w których uczestniczą mieszkańcy gminy.


Radny Eugeniusz Kowalski złożył podziękowanie na ręce Pani Dyrektor Ośrodka za pomoc przy organizacji różnych imprez na terenie gminy.


Informację przyjęto bez uwag, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.







- 6 -


Ad. 7


Przewodnicząca poprosiła o przedstawianie przygotowanych projektów uchwał.


Wójt – kolejno przedstawiał przygotowane projekty uchwał, które szczegółowo omawiane były na komisjach.


Projekt uchwały Nr IV/27/11 w sprawie zmieniająca uchwałę Nr III/24/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie budżetu gminy na 2011 rok, który szczegółowo omówił Skarbnik Gminy i udzielał wyjaśnień na zapytania.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


Radny Ludwik Bieńkowski zapytał dlaczego jest taki duży wzrost środków finansowych na boisko.


Skarbnik Gminy przekazał, że konieczne jest zabezpieczenie środków w budżecie do 70 % kosztów wartości kosztorysowej, co daje 700 000 zł.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/27/11 w sprawie zmieniająca uchwałę Nr III/24/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie budżetu gminy na 2011 rok, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/28/11 w sprawie zmieniająca uchwałę Nr III/25/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wielgie na lata 2011-2017, który omówił Skarbnik Gminy.

- 7 -


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych 13 głosami „za” i przy 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr IV/28/11 w sprawie zmieniająca uchwałę Nr III/25/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy

Finansowej Gminy Wielgie na lata 2011-2017,która stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/29/11 w sprawie wyborów sołtysów i rad sołeckich w gminie Wielgie.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/29/11 w sprawie wyborów sołtysów i rad sołeckich w gminie, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/30/11 w sprawie partycypacji przyszłych użytkowników w kosztach budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków w 2012 r.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.



- 8 -


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który proponował zmniejszenie wysokości opłaty i zapytał, czy wpłata 1,5 roku wcześniej jest konieczna.


Wójt – sprawa budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków poruszana była na komisjach, gdzie rozważano różne propozycje w sprawie budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków.


Po przeprowadzonej dyskusji na posiedzeniach komisji ustalono, aby przygotowany projekt przedstawić na najbliższej sesji.

Stwierdził, że jeżeli mieszkańcy wpłacą określoną kwotę będzie to zapewnieniem do zlecenia opracowania dokumentacji i budowy wiosną, gdyż są lepsze warunki atmosferyczne pod względem opadów. Przekazał, że dotacja jest na tym samym poziomie, co w latach ubiegłych tj. ok.70 %.


Radny Ludwik Bieńkowski – przekazał, że dotacja do kanalizacji jest znacznie większa, niż do oczyszczalni. Dodał, że pozostała grupa ludzi mająca trudności finansowe i wpłaty winny być niższe.


Wójt – stwierdził, że każda dotacja będzie niewystarczająca.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych 10 głosami”za”, przy 1 głosie „przeciw” i 3 głosach „wstrzymujących” podjęła uchwałę Nr IV/30/11 w sprawie partycypacji przyszłych użytkowników w kosztach budowy przyzagrodowych oczyszczalni ścieków w 2012 r. która stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.






- 9 -



Projekt uchwały Nr IV/31/11 w sprawie przyjęcia i wdrożenia Programu Aktywności Lokalnej na 2011 rok.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/31/11 w sprawie przyjęcia i wdrożenia Programu Aktywności Lokalnej na 2011 rok, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/32/11 w sprawie ustalenia wzorów informacji i deklaracji podatkowych,


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 14 Radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/32/11 w sprawie ustalenia wzorów informacji i deklaracji podatkowych, która stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/33/11 w sprawie zatwierdzenia wysokości opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.

- 10 -


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który stwierdził, że podwyżka stawek wody jest dość wysoka, a sytuacja finansowa mieszkańców znacznie się pogorszyła. Będąc przy głosie zapytał ile gmina zyska wprowadzając 10 % wpłatę do budżetu.


Zastępca Wójta poinformował , że stawka za wodę i ścieki jest z przeprowadzonego przetargu, do którego stanęła tylko 1 firma Pana Sieradzkiego i przekazał, że stawki są niższe lub zbliżone porównując gminy sąsiednie. Poinformował, że wprowadzając dodatkową wpłatę do budżetu winno wpłynąć 41 000 zł. ,co po upływie 10 lat pozwoli uzyskać wkład własny gminy na inwesycje około 1 mln.zł. W związku z tym jest podwyżka wody i ścieków ok.20 %, co spowodowane było niskimi podwyżkami w latach ubiegłych.


Radny dalej pytał dlaczego przetarg dotyczy tylko 1 roku i uważa, że negatywnie to wpływa na przystąpienia do przetargu.Stwierdził, że na dzień dzisiejszy do wody i ścieków gmina z budżetu nie dokłada, ponieważ stawki w 100 % pokrywają koszty.

W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie .


Rada Gminy w obecności 14 Radnych 12 głosami”za” przy 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr IV/33/11 w sprawie zatwierdzenia wysokości opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.


Projekt uchwały Nr IV/34/11 w sprawie opłaty za świadczenia Publicznego Przedszkola w Wielgiem omówił Sekretarz Gminy informując, że zmiana dotyczy wykreśleniu § 6 zgodnie z zaleceniem Nadzoru Prawnego. Zadania określone w § ustalać będzie Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem zgodnie z ustawą o systemie oświaty.

- 11 -


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca odczytała treść i poprosiła o przegłosowanie .


Rada Gminy w obecności 14 Radnych jednogłośnie podjęła uchwały Nr IV/34/11 w sprawie opłaty za świadczenia Publicznego Przedszkola w Wielgiem, która stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.


Ad.13


W wolnych wnioskach i zapytaniach zgłoszono następujące sprawy:


Przewodnicząca poprosiła o kierowanie zapytań do obecnego na sesji Pana Wojciecha Mirodki – Przewodniczącego Gminnej Spółki Wodnej ze względu na zgłoszenia mieszkańców dotyczące zalewania dróg i pól.


Pan Mirodka udzielał wyjaśnień na pytania zadawane z sali w zakresie działalności GSW dotyczące głównie czyszczenia rowów, których jest 150 km na terenie gminy,70 km jest zadaniem Spółki. Pozostałe rowy czyszczone są indywidualnie przez rolników, co nie zdaje egzaminu i występują zalewania pól .

Radny Jan Wiśniewski zgłosił konieczność wymiany kręgu od strony Chełmicy.

Pan Mirodka oświadczył, że najwięcej zgłoszeń napływa z rejonu Zadusznik, a płatność na rzecz Spółki Wodnej jest w wysokości ok.50 % należności. Dodał również, że ze względu na mały budżet i zaległości w opłacaniu składek jest problem z usuwaniem awarii.


Pani Sołtys wsi Suradówek uważa, że rolnicy sami nie powinni czyścić rowów, a winna to kompleksowo wykonywać GSW, należności ściągać poprzez Komornika lub inne służby.




- 12 -


Pan Mirodka wyjaśnił, że przynależność do GSW jest dobrowolna i nikogo nie można zmusić do wpłat składek jak i przynależności do niej.


Wójt – zwrócił się z apelem do Sołtysów i Radnych w sprawie przekazywania w terenie informacji , aby rolnicy dbali o urządzenia melioracyjne i na bieżąco czyścili rowy, ponieważ przy tak niskich wpłatach na GSW może dojść do sytuacji, że nie otrzymają dotacji i będzie znacznie gorzej. Przekazał również, że jest przygotowany wniosek do Zarządu Melioracji o konserwację rzeki „Bętlewianki”.


W toku ogólnej dyskusji zebrani stwierdzili, że sytuacja jaka jest w chwili obecnej zalewane pola i drogi w większości winni są sami rolnicy, gdyż do tego doprowadzili tj. niszczone urządzenia melioracyjne, nieczyszczone i likwidowane rowy. W latach suchych nie było problemu, a w chwili obecnej stan wód znacznie się podwyższył .


Radny Ryszard Kurowski zgłosił problem spisywania liczników i wystawiania faktur za wodę i ścieki.

Mieszkańcy przekazują, że kilkakrotnie otrzymują faktury pomimo uregulowania należności.


Wójt – od 2011 roku zgodnie z ofertą przetargową odbiorcy wody raz w kwartale będą mieli spisywane liczniki.

Przekazał również, aby wszelkiego rodzaju problemy związane z wodą i ściekami bezpośrednio kierować do Pana Andrzeja Sieradzkiego.

Będąc przy głosie poinformował zebranych, że jest problem z mieszkańcami budynków socjalnych, którzy nie płacą za wodę. Wobec tego wystosowane zostaną informacje, że jeżeli właściciel mieszkania nie ureguluje należności woda zostanie odcięta i korzystał będzie z punktu czerpalnego usytuowanego na terenie danej wsi.

Kolejnym problemem jest niepodłączenie się do zbiorowej oczyszczalni ścieków i nie podpisanie umów na odbiór śmieci.


- 13 -


W związku z tym przeprowadzone zostaną kontrole w tym zakresie i mieszkańcy zobowiązani będą okazać się dokumentem o odbiorze szamba i śmieci.


Radny Jerzy Głowiński poruszył problem tragicznego stanu dróg przekazując, że są odcinki, którymi nie można przejechać i winien w tym czasie być zakupiony gruz.


Radny Eugeniusz Kowalski zapytał jak przedstawia się sprawa z dofinansowaniem świetlicy w Witkowie i poprosił o opracowanie dokumentacji na przyzagrodową oczyszczalnię ścieków przy świetlicy.


Z-ca Wójta przekazał, że w ramach „Małych Projektów” zostały złożone wnioski na doposażenie 3 świetlic i do chwili obecnej są analizowane, ponieważ do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło ich ponad 500 szt., co przedłuża się znacznie w czasie.


Wójt – przetarg na gruz będzie w najbliższych dniach ogłoszony , oczyszczalnia przyzagrodowa będzie zrobiona w Witkowie i Zakrzewie. Poinformował także, że do Tupadł i na targowisko w Wielgiem zostaną dostarczone do końca bieżącego miesiąca kontenery sanitarne.


Przewodnicząca przedstawiła pismo z Komendy Policji w sprawie przeprowadzonej akcji dotyczącej przywrócenia działalności Posterunku Policji w Wielgiem/ treść pisma stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu/.


Po przedstawieniu treści pisma Przewodnicząca stwierdziła, że odpowiedź zawiera wiele przekłamań, dodała że przed likwidacją nie prowadzone były żadne konsultacje z samorządem w tej sprawie.


Dyrektor ZPO w Wielgiem oświadczyła, że przestępczość wokół szkoły się zwiększyła głównie dewastacja terenu szkoły. Policja bardzo rzadko przebywa w okolicach szkoły.

- 14 -


Sołtys wsi Wielgie zgłosił niewłaściwe świadczenie usług przez miejscowy Ośrodek Zdrowia, gdzie na 3 zatrudnionych lekarzy praktycznie pracuje jeden.


Wójt – oświadczył, że zna opinię mieszkańców na temat obsługi pacjentów w Wielgiem i czynione są rozmowy w sprawie powstania drugiej placówki.


Sołtys wsi Płonczyn zgłosił zły stan drogi Zakrzewo – Płonczyn.


Wójt – droga wiosną będzie zlecona do rozgraniczenia i osoby, które się worały poniosą konsekwencje.


Ad. 9


Wobec zrealizowanego porządku obrad ,Przewodnicząca podziękowała za udział w obradach i o godzinie 13.40 zakończyła obrady IV sesji Rady Gminy Wielgie.




Przewodnicząca Rady Gminy


Halina Sztypka



Protokołowała:


Grażyna Wyszyńska




Metadane

Źródło informacji:Grażyna Wyszyńska
Data utworzenia:2011-05-10 08:47:03
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - administrator
Data wprowadzenia:2011-05-10 08:35:04
Opublikował:Wiesław Zając - administrator
Data publikacji:2011-05-10 08:35:08
Ostatnia zmiana:2011-05-10 08:47:35
Ilość wyświetleń:822

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij