Rada Gminy Wielgie
z dnia 30 grudnia 2002 r.
w sprawie: uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielgie.
Na podstawie art. 6, 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, póz. 139 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn.. zm..).
uchwala się co następuje:
§ 1
1. Uchwala się studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania
przestrzennego gminy Wielgie, które określa politykę przestrzenną gminy.
2. Studium składa się z dwóch zasadniczych części:
1) Tekstu Studium stanowiącego załącznik l do niniejszej Uchwały,
2) Rysunków Studium p.t.: „Polityka przestrzenna”.
a) dla obszaru wsi Wielgie i jej najbliższego otoczenia (Soł. Wielgie, Soł. Teodorowo) w skali l :5 000 - załącznik 2,
b) dla pozostałego obszaru gminy w skali 1:10 000 - załącznik 2a..
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wielgie.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Wielgie przez okres 14 dni.
Przewodniczący Rady Gminy
mgr Halina Sztypka
UZASADNIENIE
do Uchwały Nr III/26/2002 z dnia 30 grudnia 2002 r.
Studium sporządzone zostało w celu określenia polityki przestrzennej gminy uwzględniając ustalenia strategii rozwoju województwa zawarte w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko - pomorskiego:
1. Studium określa cel główny zagospodarowania przestrzennego gminy tj. „kształtowanie struktur przestrzennych podnoszących konkurencyjność, atrakcyjność gminy i jakość mieszkańców, przy zachowaniu równowagi pomiędzy aktywnością gospodarczą, społeczną, a środowiskiem przyrodniczym i kulturowym" oraz cele pośrednie.
2. W studium uwzględniono uwarunkowania wynikające w szczególności z:
1) dotychczasowego przeznaczenia, zagospodarowania i uzbrojenia terenu,
2) występowania obiektów i terenów chronionych na podstawie przepisów szczególnych,
3) stanu i funkcjonowania środowiska przyrodniczego i kulturowego, w tym stanu rolniczej przestrzeni produkcyjnej,
4) prawa własności gruntów,
5) jakości życia mieszkańców,
6) zadań służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych.
Rysunki, Studium p.t. „Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego" wykonane: dla obszaru soł. Wielgie i Teodorowo w skali 1:5 000, dla obszaru całej gminy Wielgie w skali 1:10 000 nie podlegają uchwalenia.
3. W studium określono, w szczególności:
1) obszary objęte lub wskazane do objęcia ochroną na podstawie przepisów szczególnych,
2) lokale wartości zasobów środowiska przyrodniczego i zagrożenia środowiskowe,
3) obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej,
4) obszary zabudowane, ze wskazaniem terenów wymagających przekształceń,
5) obszary, które mogą być przeznaczone pod zabudowę, w tym wynikające z potrzeby zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej,
6) kierunki rozwoju komunikacji i infrastruktury technicznej, w tym obszary, na których będą stosowane indywidualne i grupowe systemy oczyszczania ścieków, a także tereny niezbędne do wytyczania ścieżek rowerowych,
7) obszary, dla których sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe na podstawie przepisów szczególnych lub ze względu na istniejące uwarunkowania,
8) obszary przewidywane do realizacji zadań i programów,
9) obszary posiadające zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.
Studium sporządzono zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15 póz. 139 z późn. zm.). Dokumentacja planistyczna potwierdzająca wykonanie następujących czynności formalno-prawnych zawarta jest w odrębnym zeszycie i nie podlega uchwaleniu:
1. Przy gromadzeniu materiałów wejściowych, dnia 01.03.2002 r. wystąpiono do 53 organów i jednostek organizacyjnych o wnioski i uwagi. Uzyskano 12 odpowiedzi,
2. W trakcie sporządzania studium prowadzone były dyskusje i konsultacje z zarządem gminy, sołtysami. Przeprowadzona została także ankietyzacja przedsiębiorstw lokalnych, głównie w zakresie zatrudnienia, produkcji i zamierzeń rozwojowych.
3. Projekt Studium poddany został obligatoryjnemu opiniowaniu: przez organy uprawnione na mocy przepisów szczególnych, wojewodę, samorząd województwa, zarządy gmin sąsiednich, właściwe terytorialne organy wojskowe i bezpieczeństwa państwa w dniach 29.11.2002 r. do 20.12.2002 r. Na 31 zaproszonych jednostek opinię uzyskano od .,,..,.,. O udostępnieniu projektu studium powiadomieni zostali również radni gminy i wszyscy sołtysi. Spotkanie zainteresowanych z zespołem projektowym odbyło się w dniu 10.12.2002 r. Zgłoszone wnioski i wniesione uwagi zostały uwzględnione.
Studium nie jest przepisem gminnym i nie stanowi podstawy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (§ 6 ust. 7 ustawy). Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego winny być spójne z polityką przestrzenną gminy określoną w studium.
Podsumowując powyższe, stwierdza się że prace merytoryczne i formalno-prawne związane ze sporządzeniem „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wielgie" zostały zakończone i studium kwalifikuje się do uchwalenia.