Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina Wielgie

Kolorowy pasek

P R O T O K O Ł nr XI/2015 z sesji RADY GMINY WIELGIE odbytej 16 czerwca 2015 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Wielgiem.

 

P R O T O K O Ł nr XI/2015

z sesji RADY GMINY WIELGIE

odbytej 16 czerwca 2015 roku w sali sesyjnej

Urzędu Gminy w Wielgiem.



Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka o godz.10.00 otworzyła sesję Rady Gminy Wielgie i powitał serdecznie przybyłych na obrady Radnych, Sołtysów i zaproszonych gości.


Przewodnicząca oświadczyła, że zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych , co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne decyzje.


Listy obecności stanowią załączniki nr 1,2 i 3 do niniejszego protokołu.


Radni nieobecni: Kazimierz Godlewski,Paulina Trokowska.


Przewodnicząca Halina Sztypka przypomniała porządek obrad i zapytała, czy są uwagi.


Wzwiązkuztym, żeRadniniezgłaszaliuwagdoporządkuobradPrzewodniczącapoprosiłaoprzegłosowanie.

Rada Gminy w obecności 13 Radnych jednogłośnie przyjęła następujący porządek obrad.



1. Otwarcie sesji.


2. Stwierdzenie quorum.


3. Przyjęcie protokołu z obrad IX i X sesji.


4.Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.


- 2 -


5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.


6. Informacja na temat działalności Opieki Społecznej w gminie.

7. Informacja o osiągnięciach sportowych na terenie gminy.

8. Informacja o stanie dróg na terenie gminy i zadaniach inwestycyjnych .



9. Podjęcie uchwały w sprawach:



a/ zmianyuchwaływsprawieuchwaleniabudżetuGminyWielgienarok2015,

b/ zmianyuchwałyNrIII/16/2014 RadyGminyWielgiezdnia30.12.2014 r. wsprawieuchwaleniaWieloletniejPrognozyFinansowejGminyWielgienalata2015-2025,

c/ zniesieniaformyochrony3 drzewgatunkukasztanowieczwyczajny- uznanychzapomnikprzyrodywmiejscowościCzarne,

d/ ustanowieniapomnikaprzyrodywWielgiem,

e/ zbycianieruchomościwtrybiebezprzetargowym.

10. Wolne wnioski i zapytania.


11. Zakończenie obrad XI sesji.

 

Ad. 1


Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu IX sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesienia poprawek.


Rada Gminy w obecności 13 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoł obrad IX sesji Rady Gminy Wielgie.

- 3 -


Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu X uroczystej sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesieniu poprawek.


Rada Gminy w obecności 13 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoł obrad X sesji Rady Gminy Wielgie.


Radny Ludwik Bieńkowski stwierdził, że Przewodniczący komisji finansów nie wywiązał się z planu pracy komisji, gdyż planowany był objazd dróg, które ujęto do budowy w 2015 roku.

Przewodniczący komisji wyjaśnił, że ze względu na wyjazd nie był w stanie zwołać komisji, ale w każdej chwili możemy dokonać objazdu dróg.


Ad. 2


Przewodnicząca przedstawiła informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym , która stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.


Przedstawioną informację przyjęto bez uwag.


Ad. 3


Wójt – przedstawił sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.


Przedstawione sprawozdanie z pracy Wójta przyjęto bez uwag.


Ad. 4


Przewodnicząca poprosiła o zapytania w zakresie działalności Opieki Społecznej w gminie.

Informację, którą Radni otrzymali przed sesją omówił Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.



- 4 -


Do przedstawionego sprawozdania w dyskusji głos zabrał Pan Jan Falgowski Przedstawiciel Izby Rolniczej, który zapytał w jaki sposób wydatkowane są środki finansowe na alkoholizm i proponował kierować środki na walkę z narkotykami.

Kierownik GOPS wyjaśnił, że w tym zakresie realizowane są różnego rodzaju programy dotyczące walki z uzależnieniami.

Przewodnicząca dodała, że prowadzone prelekcje dla dzieci i młodzieży są bardzo dobrze odbierane ze skutkiem pozytywnym dążącym do osiągnięcia celu.


Radny Ludwik Bieńkowski stwierdził, że w odpowiednim momencie problem został nagłośniony i efekt profilaktyki jest pozytywny.


Radny Ryszard Kurowski przekazał, że brak jest współpracy rodziców w zakresie walki z uzależnieniami, nie interesują się na co dzieci wydają pieniądze.


Przedstawioną informację przyjęto, która stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.


Ad. 5


Przewodnicząca poprosiła o zapytania do przedstawionej informacji o osiągnięciach sportowych na terenie gminy.

Osiągnięcia sportowe na terenie gminy omówił Prezes Klubu Sportowego „MUSTANG” Pan Michał Ziemiński. Szczegółową informację przedstawia załączniknr7 doniniejszegoprotokołu.

Za osiągnięcia sportowe gratulacje zostały złożone Panu Ziemińskiemu przez Przewodniczącą Rady Gminy oraz Z-cę Wójta Pana Jana Wadonia. Będąc przy głosie Pan Wadoń poinformował, że uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski dla powiatów poświęconym strategii rozwoju sportu w województwie na kolejne lata. Na tym spotkaniu wywiązała się dyskusja, w której zabrał głos i stwierdził, że zdolna młodzież jest wszędzie tylko potrzebne są odpowiednie osoby, które w właściwy


- 5 -


sposób wyselekcjonują młodzież i taką osobą jest Pan Michał Ziemiński, który posiada talent do prowadzenia tego typu zajęć sportowych.


Przedstawioną informację Rada Gminy przyjęła bez uwag.


Ad. 6


Przewodnicząca poprosiła o zapytania w zakresie informacji o stanie dróg na terenie gminy i zadaniach inwestycyjnych .

Do przedstawionej informacji w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który zapytał ile jest zabudowań na planowanych budowach dróg w 2015 roku. Stwierdził, że nie wszystkie odcinki dróg mają sens.

Wójt przypomniał odcinki dróg, które mają być budowane w 2015 roku tj. droga Zaduszniki – Nasiegniewo, Nowa wieś do Pana Raśkiewicza , Rumunki Oleszeńskie w kierunku Nowej Wsi.

Radny Mariusz Przybyszewski poinformował, że decyzję o budowie drogi w Nowej Wsi podjęło zebranie wiejskie, na którym było ok.100 osób.

Sołtys wsi Wielgie Stefan Pietrzakowski zapytał, czy środki z drogi na ulicy Olchowej zostaną zwrócone sołectwu.

Wójt poinformował, że środki wrócą do budżetu gminy,a zebranie wiejskie może podjąć uchwałę o zmianie wydatkowania środków w ramach funduszu sołeckiego.

Radny Ryszard Kurowski zgłosił zły stan drogi po objeździe podczas przebudowy ulicy Starowiejskiej.



Radny Jan Wiśniewski zapytał, czy za składowanie materiałów do budowy dróg na inną gminę otrzymujemy jakąś opłatę za dzierżawę gruntu.

Wójt udzielił odpowiedzi, że wyraził zgodę na dzierżawę tegoż gruntu i Pan Celmer uiści ustaloną opłatę, która wpłynie do budżetu gminy.

- 6 -



Radna Krystyna Walkowicz zgłosiła zapytanie, czy droga Czerskie Rumunki-Piaseczno-Józefowo będzie dalej ciągnięta.

Wójt oznajmił, że będzie ta droga dalej robiona, jednocześnie dodał, że prowadzone były rozmowy z Nadleśnictwem celem naprawy drogi, której właścicielem jest Nadleśnictwo i ustalono, że droga przy dalszej budowie nadleśnictwo również swój odcinek wykona.



Pan Jan Falgowski stwierdził, że gmina nie korzysta ze środków unijnych przy budowie dróg na terenie gminy, ponieważ nie możemy inwestować w drogi, którymi nie jesteśmy właścicielami. Uważa, że jest czas, aby te drogi skomunalizować uzyskując więcej punktów do otrzymania dotacji z zewnątrz. Stwierdził, że na terenie gminy na drogi wożony jest gruz, który utrudnia przejazd, rowerami ciężko się poruszać. Prosił Radę Gminy o budowę dróg lokalnych na wsiach. Podał przykład gminy Lipno, która korzysta ze środków zewnętrznych.Stwierdził, że gmina Wielgie na drogi wydatkuje tylko środki z budżetu gminy.

Z-ca Wójta przekazał, że stwierdzenie Pana Falgowskiego jest błędne i dodał, że wszystkie budowy dróg do chwili obecnej były dofinansowywane ze środków zewnętrznych. Pierwszą drogą, która nie uzyskała odpowiedniej ilości punktów to droga Zaduszniki – Nasiegniewo na dofinansowanie z zewnątrz, czego przyczyną były punktowane elementy dodatkowe tj. oświetlenie, barierki, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych, chodniki itp.. Dodał, że nie są to odcinki dróg, aby były budowane wskazane elementy. Stwierdził, że budowa dodatkowych elementów celem uzyskania większej ilości punktów do ewentualnego dofinansowania podwyższyłaby tak koszt budowy, że udział własny byłby taki sam lub wyższy. Będąc przy głosie omówił szczegółowo kryteria przyznawania środków zewnętrznych na powiaty i gminy i poprosił o nie przekazywanie nieprawdziwych informacji. Poinformował również, że w programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wystarczy środków finansowych na ok. 1 km drogi dla każdej gminy i nie znaczy to, że każda gmina otrzyma.



- 7 -

Planowane budowy muszą być umotywowane różnymi czynnikami.

Pan Jan Falgowski przytoczył przykłady z gminy Lipno i Czernikowo, które to uzyskały bardzo wysokie dofinansowanie.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że gmina wykorzystała maksymalne środki finansowe z zewnątrz na drogi i inne inwestycje.

Przedstawioną informację Rada Gminy przyjęła, która stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.


Ad. 7


Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawiane przygotowanych projektów uchwał.


Skarbnik Gminy szczegółowo omówił projekt uchwały Nr XI/43/2015 ozmianieuchwaływsprawieuchwaleniabudżetuGminyWielgienarok2015.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrali:


Radny Ludwik Bieńkowski zapytał o dochody wynikające z umowy zawartej z Eko-Florą i ile działek zostało sprzedanych na terenie gminy.

Skarbnik Gminy poinformowała o zmianie planów po stronie dochodów zgodnie z porozumieniem z Eko-Florą na wpłatę 37368,61 zł., co stanowi 17 % wartości budowy ujęcia wodnego bez wartości infrastruktury towarzyszącej. Przekazała również, że sprzedano działki za kwotę 59 388 zł.


Wójt poinformował, że woda z ujęcia w Zadusznikach w pierwszej kolejności zabezpieczać będzie potrzeby bytowe ludności gminy, a nadwyżka może być sprzedawana Eko-florze z Nasiegniewa.


- 8 -


Radny Ludwik Bieńkowski zapytał, czy wodę możemy sprzedać po wyższej cenie, ponieważ ponieśliśmy znaczne koszty na budowę ujęcia.


Z-ca Wójta udzielił odpowiedzi, że przez okres trwania projektu 5 lat nie możemy zarabiać. Jednak w przyszłości można się zastanowić nad zróżnicowaniem taryfy.


Wójt dodał, że w dalszym ciągu nie można dostarczyć odpowiedniej ilości wody.Poinformował, że opracowywana jest dokumentacja na budowę nitki wodociągowej dla gospodarstw w Zadusznikach kierunek Pan Chrzanowski i przy drodze po lewej stronie obok Pana Falkowskiego, ponieważ w chwili obecnej dostarczana jest woda dla nich z Eko-Flory.

Po udzielonych wyjaśnieniach Przewodnicząca odczytała uchwałę Nr XI/43/2015 o zmianie uchwaływ sprawieuchwalenia budżetu Gminy Wielgie na rok 2015 i poprosiła o przegłosowanie.


Rada Gminy w obecności 13 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNr XI/43/2015 o zmianie uchwaływ sprawieuchwalenia budżetu Gminy Wielgie na rok 2015, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Kolejny projekt uchwały dotyczący zmianyuchwałyNrIII/16/2014 RadyGminyWielgiezdnia30.12.2014 r. wsprawieuchwaleniaWieloletniejPrognozyFinansowejGminyWielgienalata2015-2025 omówił Skarbnik Gminy.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.



W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.



- 9 -



RadaGminy w obecności 13 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNr XI/44/2015 dotyczącą zmianyuchwały Nr III/16/2014 Rady Gminy Wielgie z dnia 30.12.2014 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wielgie na lata 2015-2025, która stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.


ProjektuchwałyNrXI/45/2015 wsprawiezniesieniaformyochrony3 drzewgatunkukasztanowieczwyczajny- uznanychzapomnikprzyrodywmiejscowościCzarne.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który zapytał, czy jest plan po usunięciu chorych drzew na posadzenie nowych.


Wójt oświadczył, że planu nie ma, drzewa są przy drodze powiatowej, więc usunięcie i nasadzenie będzie w gestii Powiatu.


W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.



RadaGminy w obecności 13 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNr XI/45/2015 w sprawie zniesieniaformy ochrony 3 drzew gatunku kasztanowiec zwyczajny - uznanych za pomnik przyrodyw

miejscowościCzarne, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.


ProjektuchwałyNrXI/46/2015 wsprawieustanowieniapomnikaprzyrodywWielgiem.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.


- 10 -



W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.

RadaGminy w obecności 13 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNrXI/46/2015 wsprawieustanowieniapomnikaprzyrodywWielgiem, która stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.


ProjektuchwałyNrXI/47/2015 wsprawiezbycianieruchomości w trybie bezprzetargowym.


Wójt wyjaśnił, że emeryt zrzeka się działki nauczycielskiej o powierzchni 0,72 ha w zamian za działkę o powierzchni 0,05 ha celem usytuowania bezpieczniejszego wyjazdu na jego posesję. Obecnie wyjazd jest na łuku drogi powiatowej.


Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.



W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.

RadaGminy w obecności 13 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNrXI/47/2015 wsprawiezbycianieruchomości w trybie bezprzetargowym, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.


Ad. 7


W wolnych wnioskach i zapytaniach zgłoszono następujące sprawy:


Wójt poprosił o przekazanie informacji w terenie, że do końca czerwca 2015 roku można zgłaszać kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Lipnie. Szczegóły zgłaszania kandydatów umieszczone są na stronie internetowej gminy.


Następnie poinformował, że za 6 m-cy wpłynęło 65 % należności za odbiór nieczystości.

- 11 -


Radna Krystyna Walkowicz przekazała zły stan przystanku na drodze powiatowej Czarne-Suszewo.


Wójt oświadczył, że uzgodniona zostania sprawa z Zarządem Dróg Powiatowych co z tym przystankiem zrobić.


Zapytała również o drogę nad jeziorem od strony Czarnego w kierunku „Łysej Góry”, którą jest ciężko przejechać.


Przekazała również nieprawidłowości w Szkole Podstawowej w Czarnem tj. fakt złego traktowania uczniów klasy V przez nauczyciela matematyki , który to miał kazać dzieciom klęczeć na kolanach z rękami uniesionymi do góry na lekcji informatyki.


Sekretarz Gminy zapytał: czy tak było? Trzeba wyjaśnić i oprzeć się na faktach dotyczących: daty zajęć, klasy, wktórejodbywałysięzajęcia….. PaniWalkowiczodpowiedziała, żebyła toklasaV, niematematykaleczinformatyka i chodzi o4 chłopców”. NazapytanieSekretarzaktozgłosiłtenfakt? Paniodpowiedziała, żedoniejzgłosilisięrodzice, żebytoporuszyła. Pan Sekretarz zapytał o jakich rodziców chodzi? Pani Walkowicz nie daje szczegółowej odpowiedzi, wówczas Pan Sekretarz zaprasza Radną po sesji do swojego gabinetu celem uzyskania pełnej informacji dotyczącej zgłoszonego problemu.


Wójt na zgłoszenie Radnej wyjaśnił, że droga jest zrobiona, jednak są podzielone zdania, co do jej jakości. Stwierdził, że przejeżdżał tą drogą i nie było problemu. Uważa, że więcej nie da się zrobić, gdyż skarpy zaczną się osuwać wraz z drzewami. Zgłoszoną drogę przyjęto do rozważenia.


Pani Krystyna Bruzdewicz sołtys wsi Piaseczno zgłosiła fakt braku dostępu do jeziora, ponieważ nabywcy działek zabudowali je do samego jeziora różnego rodzaju ogrodzeniami i pomostami.

Wójt poinformował, że Nadzór Budowlany będzie sprawdzał pozwolenia na budowę wskazanych urządzeń, gdyż Starostwo wydaje pozwolenia.

- 12 -


Wójt będąc przy głosie poinformował, że wydał zarządzenie zakazujące używania sprzętu motorowodnego na jeziorze „Piaseczeńskim”.


Radny Ludwik Bieńkowski stwierdził, że nie prowadzona jest żadna egzekucja w zakresie samowoli budowlanej nad jeziorem.Zapytał, kiedy przeprowadzona zostanie inwentaryzacja tegoż jeziora.


Wójt zaproponował, aby komisja wraz z pracownikiem Urzędu stwierdziła fakt zabudowy do samego jeziora.


Pani Zofia Kuczmarska dodała, że jest linia brzegowa i prawo obejścia go wokół. Podała przykład innej miejscowości ,gdzie przebywała na wypoczynku z dziećmi szkolnymi i tam tak właśnie było, że jezioro można obejść wokół.

Pani Sołtys z Rumunek Tupadelskich podziękowała za zajęcie się problemami wsi głównie w zakresie budowy drogi i ma nadzieję, że zadanie to będzie realizowane.


Sołtys wsi Suradówek powrócił do planowanej sprzedaży działki w Bałdowie i stwierdził, że jest to zbyt wygórowana cena 20000 zł., uważa, że za taką kwotę nikt jej nie kupi.


Wójt przypomniał, że chodzi to o grunt bez drogi dojazdowej i po rozeznaniu na jakim etapie jest ta sprawa poinformuje sołtysa telefonicznie.


Radny Franciszek Jankowski zgłosił problem poruszania się pojazdów z dużą szybkością po drodze obok świetlicy, proponował postawienie znaku ograniczającego szybkość. Przekazał również zły stan ulicy Bętlewskiej – dziury w jezdni.


Radna Marianna Zaborowska zgłosiła konieczność obcięcia poboczy przy drogach.

Wójt poinformował, że gminne drogi są obcinane, powiatowe mają rozpocząć,a wojewódzkie w chwili obecnej nie wiadomo.


- 13 -


Radny Ludwik Bieńkowski zapytał, kiedy sprawdzone zostaną działki nad jeziorem, tam gdzie są pobudowane pomosty, ogrodzenia itp. i czy faktura jest dowodem wywozu nieczystości.


Z-ca Wójta przekazał, że ten problem będzie analizowany przez Prawnika, jednak zgodnie z ustawą winna być umowa na odbiór nieczystości i faktura. Dodał, że na chwilę obecną winna być choć faktura.


Radna Powiatu Lipnowskiego Pani Zofia Kuczmarska udzieliła odpowiedzi na zapytania odnośnie zadłużenia szpitala i ceny gruntu, który zakupuje Starostwo.

Zadłużenie szpitala „starego” to 16 215 283 zł., nowy szpital nie ma w ogóle zadłużenia, a cena za 1 ha gruntu to 100 000 zł.

Będąc przy głosie poinformowała, że w Kikole odbędzie się IV edycja piosenki ranczarskiej „Wilkowyjce” w Kikole oraz Sołtysiada w Chrostkowie.


Pan Jan Wadoń poinformował, że jest możliwość pozyskania środków zewnętrznych na tzw.zadania miękkie tj. świetlice wiejskie-orliki kultury, aby mogło się w nich coś dziać, wobec tego poprosił o zastanowienie się, gdyż po wakacjach odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Pani Dyrektor Ośrodka Kultury zajmie się tym programem, wobec tego należy przemyśleć , co można by w tych świetlicach robić, gdyby było zabezpieczenie finansowe i kadrowe.

Ad. 8

Wobec zrealizowanego porządku obrad ,Przewodnicząca podziękowała za udział w obradach i o godzinie 13.50 zakończyła obrady XI sesji Rady Gminy Wielgie.


Przewodnicząca Rady Gminy: Halina Sztypka

Protokołowała: Grażyna Wyszyńska




Metadane

Źródło informacji:Wiesław Zając - administrator
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - administrator
Data wprowadzenia:2015-09-22 14:09:35
Opublikował:Wiesław Zając - administrator
Data publikacji:2015-09-22 14:11:51
Ostatnia zmiana:2015-09-22 14:11:51
Ilość wyświetleń:332

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij