P R O T O K O Ł nr XIII/2015 z sesji RADY GMINY WIELGIE odbytej 15 września 2015 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Wielgiem.
P R O T O K O Ł nr XIII/2015
z sesji RADY GMINY WIELGIE
odbytej 15 września 2015 roku w sali sesyjnej
Urzędu Gminy w Wielgiem.
Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka o godz.10.00 otworzyła sesję Rady Gminy Wielgie i powitał serdecznie przybyłych na obrady Radnych, Sołtysów i zaproszonych gości.
Przewodnicząca oświadczyła, że zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych , co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne decyzje.
Listy obecności stanowią załączniki nr 1,2 i 3 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Halina Sztypka przypomniała porządek obrad i zapytała, czy są uwagi.
Wzwiązkuztym, żeniezgłaszanouwagdoporządkuobradPrzewodniczącapoprosiłaoprzegłosowanie.
RadaGminywobecności15 Radnychjednogłośnieprzyjęła następujący porządek obrad.
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie protokołu z obrad XII sesji.
4.Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.
- 2 -
6. Przygotowanieszkółdorozpoczęciarokuszkolnegoorazsystemudowożeniadziecii młodzieży.
7.Informacjao realizacjizadańwynikającychz wdrażaniaregulaminuczystościi gospodarkiodpadamikomunalnyminatereniegminyWielgie.
8. Podjęcie uchwały w sprawach:
a/ zmianyuchwaływsprawieuchwaleniabudżetuGminyWielgienarok2015,
b/ utworzeniaodrębnegoobwodugłosowania,
c/ przyjęciadorealizacji( wdrażania) PlanuGospodarkiNiskoemisyjnejdlaGminyWielgiewspółfinansowanegoprzezUnięEuropejskąześrodkówEuropejskiegoFunduszuSpójnościwramachProgramuInfrastrukturaiŚrodowisko2007-2013 zgodniezumowąodofinansowanienrPOIS.09.03.00-00-460/13-00,
d/ zniesieniaformyochrony9 drzewgatunkukasztanowieczwyczajny- uznanychzapomnikprzyrodywmiejscowościCzarne,
e/ zasadrealizacjibudowyprzydomowychoczyszczalniściekównaterenieGminyWielgie,
f/ uchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychPiaseczno, Czarne, CzerskieRumunki, gminaWielgie,
g/ uchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychOleszno, Zaduszniki, gminaWielgie,
h/ uchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyPłonczyn, gminaWielgie,
- 3 -
i/ uchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyZakrzewo, gminaWielgie,
j/ uchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychWielgie, Bętlewo, Tupadły, gminaWielgie
k/zmianyuchwałyNrIII/16/2014 RadyGminyWielgiezdnia30.12.2014 r. wsprawieuchwaleniaWieloletniejPrognozyFinansowejGminyWielgienalata2015-2025,
9. Wolne wnioski i zapytania.
10. Zakończenie obrad XIII sesji.
Ad. 1
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Przewodnicząca poprosiła Radnych o zgłaszanie uwag do protokołu XII sesji Rady Gminy, który był wyłożony do wglądu 7 dni przed sesją w celu zapoznania się i naniesienia poprawek.
Rada Gminy w obecności 15 Radnych jednogłośnie przyjęła protokoł obrad XII sesji Rady Gminy Wielgie.
Ad. 2
Przewodnicząca przedstawiła informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym , która stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Przedstawioną informację przyjęto bez uwag.
- 4 -
Ad. 3
Wójt – przedstawił sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Wójt przedstawił zebranym nowo zatrudnionych Z-ców Dyrektorów Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem Panią Bożenę L-Maaytah - Gimnazjum i Bożenę Cylc-Szkoła Podstawowa i Przedszkole.
Do przedstawionego sprawozdania w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który proponował, aby na etapie opracowywania dokumentacji w zakresie inwestycji drogowych dokładnie ją przeanalizować podał przykład nowo pobudowanej drogi w Rumunkach Oleszeńskich, gdzie są bardzo wysokie rowy przy wyjeździe na drogę powiatową w stronę Oleszna i dużo ostrych zakrętów, kolejne niedopatrzenie to brak mostu w Wielgiem przy Leńcu. Stwierdził, że przy niewielkich kosztach można by tę drogę trochę wyprostować. W chwili obecnej poruszanie się po tej drodze stwarza zagrożenie wypadkowe.
Wójt stwierdził, że dokumentację wykonywali specjaliści zgodnie ze sztuką budowlaną, Inspektor Nadzoru jak i wykonawca uwag nie zgłaszali. Dodał, że trudno spełnić wszystkie uwagi, prostując np. pas drogowy to dodatkowe komplikacje, problemy z gruntami itp.
Radny stwierdził, że jeżeli gmina jest płatnikiem to ma prawo do wprowadzania zmian w projektach, jeżeli jest taka potrzeba.
W związku z tym, że nie było pytań przedstawione sprawozdanie z pracy Wójta przyjęto.
Ad. 4
Przewodnicząca poprosiła o przedstawienie informacji w zakresie przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego oraz systemu dowożenia dzieci i młodzieży.
- 5 -
Przewodniczącykomisjizdrowia, oświaty, kulturyiopiekispołecznejPanRyszardKurowskipoinformował, żekomisjadokonałaobjazduwszystkichszkółwdniu27 sierpniabr. , gdziezbadałastanobiektówszkolnychdorozpoczęciarokuszkolnego. Przewodniczącystwierdził, żeszkołysądobrzeprzygotowanenarozpoczęcierokuszkolnego2015/2016 . Szczegółyzawieraprotokołztegożposiedzenia.
InformacjęPrzewodniczącegokomisjiuzupełniliobecninasesjiDyrektorzyszkółinformując, żejeszczetrwająbieżącepracedo wykonania, nastąpiłaawariakotłowninapeletw ZPOwWielgiem, jednak szkoły na01 września br. wmiaręmożliwościzostały przygotowane do przyjęcia dzieci i młodzieży.
Po przedstawionych informacjach w dyskusji głos zabrał RadnyLudwik Bieńkowski, który stwierdził, że podczas objazdu szkół przez komisję nikt nie poinformował o tak ważnych decyzjach jak zmiana Z-ców Dyrektorów w ZPO w Wielgiem. Uważa, że to ważna sprawa i komisja winna o tym wiedzieć.
Wójt poinformował, że przedstawił informację o wynikach konkursu na Dyrektora ZPO w Wielgiem, natomiast z-ców powołuje już Dyrektor Zespołu.Dodał, że poprzednie Panie miały zawarte umowy do 31 sierpnia 2015 r. i nikt ich nie zwolnił, umowy wygasły. Poinformował, że dyskusje i rozważania trwały dość długo w sprawie powołania nowych zastępców i w ostatnich dniach podjęta została decyzja przez Panią Dyrektor ZPO.
Pani Dyrektor ZPOstwierdziła, że gdyby była na miejscu na pewno o tym fakcie poinformowałaby członków komisji, jednak została poproszona do Urzędu i nie mogła uczestniczyć w tym posiedzeniu.
Przewodnicząca Rady Gminydodała, że zmiany może pozytywnie wpłyną na jak najlepsze funkcjonowanie ZPO w Wielgiem. Właśnie na dzisiejszą sesje zostały poproszone nowe Panie celem przedstawienia ich.
- 6 -
Przedstawioną informację Rada przyjęła.
Ad. 5
Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła o zapytania w zakresie przedstawionej informacji o realizacjizadańwynikającychz wdrażaniaregulaminuczystościi gospodarkiodpadamikomunalnyminatereniegminyWielgie.
Rada Gminy informację przyjęła bez uwag.
Ad. 6
Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawianie przygotowanych projektów uchwał.
ProjektuchwałyNrXIII/54/2015 wsprawiezmianyuchwaływsprawieuchwaleniabudżetuGminyWielgienarok2015 szczegółowoomówiłSkarbnik Gminy .
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Radny Ludwik Bieńkowski, który zapytał jak długo działa proponowana do zakupu lampa i gdzie będzie montowana oraz czy do zakupu piły dokłada tylko Powiat, czy i Gmina również .
Wójt planowany montaż lampy to solarna, jest droższa od tej w Płonczynku i jakościowo lepsza, zamontowana będzie na kolonii w Czarnem.
Skarbnik Gminy udzielił odpowiedzi na drugie pytanie informując, że zakup piły w całości pokryło Starostwo Powiatowe w Lipnie.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
- 7 -
RadaGminy w obecności 15 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNrXIII/54/2015 ozmianieuchwaływsprawieuchwaleniabudżetuGminyWielgienarok2015, którastanowizałączniknr6 doniniejszegoprotokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/55/2015 wsprawieutworzeniaodrębnegoobwodugłosowania.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych14 głosami„za” iprzy1 głosie„wstrzymującym” podjęłauchwałęNrXIII/55/2015 wsprawieutworzeniaodrębnegoobwodugłosowania, którastanowizałączniknr7 doniniejszegoprotokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/56/2015 wsprawieprzyjęciadorealizacji( wdrażania) PlanuGospodarkiNiskoemisyjnejdlaGminyWielgiewspółfinansowanegoprzezUnięEuropejskąześrodkówEuropejskiegoFunduszuSpójnościwramachProgramuInfrastrukturaiŚrodowisko2007-2013 zgodniezumowąodofinansowanienrPOIS.09.03.00-00-460/13-00 szczegółowoomówiłz-caWójtaudzielającwyjaśnieńnazapytania.
Dodał, że jest to jeden z pierwszych przyjmowanych planów i w razie niezgodności z wymogami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wykonawca tegoż planu dokona aktualizacji bezkosztowo i poprosił o przyjęcie .
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
Radny Ludwik Bieńkowskistwierdził, że w planie dużo jest zapisów o siłowniach wiatrowych, a zbyt mało o fotowoltanice, gdzie w tym czasie mogą otrzymać duże dofinansowanie indywidualni mieszkańcy. Poruszył również sprawę oświetlenia ulicznego, gdzie mały jest nacisk na energooszczędne lampy.
- 8 -
Z-ca Wójta wyjaśnił, że opracowany program otwiera furtkę w zakresie fotowoltaniki, aby osoby prywatne mogły skorzystać z dofinansowania. Nie ukrywa, że Plan będzie poprawiany i udoskonalany.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych13 głosami„za” iprzy2 głosach„wstrzymujących” podjęłauchwałęNrXIII/56/2015 wsprawieprzyjęciadorealizacji( wdrażania) PlanuGospodarkiNiskoemisyjnejdlaGminyWielgiewspółfinansowanegoprzezUnięEuropejskąześrodkówEuropejskiegoFunduszuSpójnościwramachProgramuInfrastrukturaiŚrodowisko2007-2013 zgodniezumowąodofinansowanienrPOIS.09.03.00-00-460/13-00 , którastanowizałączniknr8 doniniejszegoprotokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/57/2015 wsprawiezniesieniaformyochrony9 drzewgatunkukasztanowieczwyczajny- uznanychzapomnikprzyrodywmiejscowościCzarne.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych14 głosami„za”iprzy1 głosie„wstrzymującym” podjęłauchwałęNrXIII/57/2015 wsprawiezniesieniaformy ochrony 9 drzew gatunku kasztanowiec zwyczajny - uznanych za pomnik przyrody w miejscowości Czarne, którastanowizałączniknr9 doniniejszegoprotokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/58/2015 wsprawiezasadrealizacjibudowyprzydomowychoczyszczalniściekównaterenieGminyWielgieszczegółowo omówił Z-ca Wójta, który poinformował, że projekt uchwały po podjęciu przez Radę Gminy obowiązywał będzie zawsze, natomiast wkład własny zainteresowanych co roku ustalany będzie zarządzeniem Wójta.
- 9 -
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNrXIII/58/2015 wsprawiezasadrealizacjibudowyprzydomowychoczyszczalniściekównaterenieGminyWielgie, którastanowizałączniknr10 doniniejszegoprotokołu.
Na obrady przybyły osoby, które były autorami przygotowanych projektów uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w obszarze obejmującym część obrębów geodezyjnych na terenie gminy pod budowę elektrowni wiatrowej. Wójt przedstawił przybyłe osoby Pani Anna Talaga,która wcześniej przygotowywała projekty uchwał dotyczące Studiumi Pan Bogdan Karaś. Przybyłe osoby szczegółowo omówiły przygotowane projekty uchwał w zakresie miejscowych planów zagospodarowania na terenie gminy.
ProjektuchwałyNrXIII/59/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychPiaseczno, Czarne, CzerskieRumunki, gminaWielgie.
Pani Anna Talaga poinformowała, że proces planowania jest bardzo długi, gdyż trzeba było iść w teren przeanalizować wnioski, których wpłynęło niewiele. Zgłoszone wnioski zostały uwzględnione. Omawiany projekt uchwały wyświetlany był na ekranie celem wskazania danego obszaru i wskazanie terenu uciążliwości hałasu.
Przekazała, że nie wpłynął żaden wniosek, który mówiłby o budowie siedliska, czy innej zabudowy zagrodowej w miejscu zakazu zabudowy mieszkaniowej. Okres wyczekiwania na ewentualne wnioski był około 1 roku i nikt się nie zgłosił więc przystąpiono do dalszego etapu prac nad miejscowymi planami. Poinformowała również o odbytej debacie w tej sprawie, na której było kilka osób i prowadzone były rozmowy i wyjaśnienia. Następnie wpłynęły uwagi, które zostały rozstrzygnięte w załączniku nr 2 do projektu uchwały.
- 10 -
Pan Bogdan Karaśuzupełnił wypowiedź Pani Talagi informując, że wszelkiego rodzaju zakazy dotyczą tylko zabudowy mieszkaniowej, w której na stałe będą przebywać ludzie.
Do omówionych projektów uchwał w dyskusji głos zabrali :
Radny Adam Rejmerzapytał jaki jest promień oddziaływania.
Pan Bogdan Karaśudzielił odpowiedzi dotyczącej promieni oddziaływania tj. dopuszczalny poziom hałasu w porze nocnej nie morze przekraczać 45 decybeli, co określone jest na mapach linią.
Radny Ludwik Bieńkowskipoprosił o podanie promieni od do w metrach na naszym terenie. Proponował, aby podjąć dwie uchwały tj.
w jednej objąć zabudowę mieszkalną, a w drugiej wiatraki. Uważa, że taka forma jest celowa do zmuszenia podjęcia uchwał , można by było przyjąć 2 oddzielne uchwały dotyczące tego samego obszaru .
Pani Anna Talaga wyjaśniła,że uchwały intencyjne były objęte tak obszarowo, aby uwzględniać istniejącą zabudowę i nie szkodzić temu co się dzieje, dlatego jest to jeden teren ,gdzie będą stały wiatraki i nie da się podzielić na 2 uchwały. Plan musi uwzględniać jakiś obszar działkami, granicami, drogami i pokazywać, co się dzieje wokół. Dodała, że granicami terenu są głównie okoliczne drogi i muszą uwzględniać wiele aspektów , a najbardziej oddziaływanie tegoż wiatraka na istniejącą zabudowę, która jest w okolicy.
Pan Bogdan Karaśdodał, że na terenie gminy promień to 400 m , a dla jednej siłowni 370 m.
Radny Ludwik Bieńkowskibył zdziwiony określeniem Farmy wiatrowej, gdzie obejmuje ona teren całej gminy i dlaczego tak jest. Podejrzewał, że tak jest przygotowane, aby w przyszłości łatwiej wchodzić w następne obszary. Na zakończenie swej wypowiedzi podkreślił, że decyzję o podjęciu uchwał w sprawie budowy wiatraków podjęła Rada Gminy, a nie ktoś inny lub ktoś kazał i tego nie powinniśmy się wstydzić wobec mieszkańców.
- 11 -
Pan Bogdan Karaś wyjaśnił, że przy dużej kumulacji siłowni wiatrowych na małym obszarze jest wiele niedogodności i uciążliwości, a rozmieszczenie na większym obszarze jest bardziej sensowne. Do obawy Pana Radnego Ludwika Bieńkowskiego, że jest to początek a później będzie ich więcej wyjaśnił, że od 6 lat prowadzone są prace projektowe na terenie gminy i na chwilę obecną można by ustalić 2 lub 3 miejsca spełniające warunki, na które właściciele działek nie wyrazili zgody.
Radny Ludwik Bieńkowski stwierdził, że inwestor wskazał nam konkretne miejsca, które chce i podejmujemy decyzję, że tam ma być.
Pani Anna Talaga dodała, że każdy ma prawo wymyśleć na swojej działce jakąś inwestycję, co gwarantuje prawo. Jednak każdy musi złożyć wniosek do gminy, bo nie wiadomo, czy dana inwestycja będzie możliwa do realizacji. Przytoczyła również szereg prac, uzgodnień, opinii itp. w zakresie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.------------------
Radna Krystyna Brzozowska odniosła się do swojej miejscowości Tupadły i zapytała dlaczego władze gminne robią taką rzecz, wieś posiada 25 zabudowań w jednym miejscu i w dalszym ciągu się rozbudowuje.
Pan Fabisiński zaznaczył, że z zażenowaniem słuchał, co mówili projektanci i stwierdził, że projektantom z Elbląga wybacza nieznajomość realiów wsi, ale Wójtowi nie. Przytoczył zakazy czego nie wolno robić: budować się, nie wolno oczek wodnych robić , co zapisane jest w projekcie uchwały. Zapytał, co zostało zrobione, aby ludzie o tym wiedzieli i uważa, że dopiero będzie zainteresowanie, gdy rozpoczną się prace w terenie. Poprosił o zastanowienie się w jakich realiach ten plan powstawał. Przypomniał spotkanie z projektantem w maju, gdzie prowadzone były rozmowy, jednak stwierdził, że Pani Talaga żadnych merytorycznych informacji nie udzieliła i zwrócił się o konkretne odpowiedzi. Chciał rozmawiać o
- 12 -
elektrowni nr 4. Proponował, aby iść do ludzi, twierdził, że nikt w terenie nie był.
Pan Bogdan Karaś wyjaśnił, że parametrów technicznych w takim dokumencie jak miejscowy plan nie wymienia się, gdyż zwierają je wcześniejsze dokumenty takie jak decyzje środowiskowe. Przekazał, że wysokość maksymalna siłowni wiatrowych tj. do 120 metrów + gondola ok.100 metrów i promień oddziaływania 400 m + jedna 370 m. W zakresie przekazywania informacji oświadczył, że 5 lat temu uczestniczył we wszystkich sołectwach, na których prowadzone były wstępne przymiarki projektowe i takie spotkania informacyjne się odbywały.
Pan Fabisiński w dalszym ciągu mówił, że mieszkańcy nie zostali poinformowani o wszelkiego rodzaju zakazach. Na oświadczenie, że od 5 lat mówiono o wiatrakach stwierdził, że od 3 lat zauważył, że coś się dzieje w terenie widząc geodetów prowadzących pomiary. Na zapytanie uzyskał odpowiedź od Pana Wójta, że on nie wie kto kupuje działki, jeżeli informacje z geodezji przychodzą do referatu podatkowego o właścicielach danych gruntów i żadnej reakcji nie było. Po przyjęciu uchwał niestety siostrzeniec Pana Fabisińskiego jak i on nie będą mogli już budować, ponieważ ich działka znajduje się w promieniu oddziaływania. Dodał również, że decyzje środowiskowe są nieaktualne, ponieważ nikt na tym terenie nie był, tylko przepisywane są zapisy z książki do książki.
Wójt potwierdził wypowiedź Pana Bogdana Karasia, że konsultacje na terenie gminy były prowadzone , jednak mieszkańców było bardzo mało.Ogłoszenia były poprzez obwieszczenia, prasę o przystąpieniu do opracowywania studium i planów zagospodarowania przestrzennego. Dodał, że jeżeli decyzje rolno-środowiskowe byłyby złe nie zostałyby zaakceptowane przez odpowiednie instytucje.
Radny Ludwik Bieńkowskizapytał, ile gmina zarobi na tych inwestycjach, ile stracimy subwencji i czy są takie wyliczenia.
- 13 -
Pan Bogdan Karaśudzielił odpowiedzi na zapytanie Radnego i oświadczył,że dochodem jest 2 % podatku od wartości początkowej budowli. Orientacyjnie podał, że od 1 turbiny będzie około 80 000 zł. podatku. Oświadczył, że do chwili obecnej prowadząc inwestycje na terenie Polski montowane są urządzenia nowe z gwarancją producenta .
Na stwierdzenie Radnego Ludwika Bieńkowskiego, że Pan Bogdan Karaś jest inwestorem wyjaśnił, że jest pracownikiem-przedstawicielem Spółki ENERCO z Warszawy i 5 lat temu na wszystkich zebraniach przedstawiał się kim jest. Kolejnym źródłem przychodu są opłaty za korzystanie z terenu w pasach drogowych wzdłuż których będą prowadzone trasy kablowe łączące poszczególne siłownie wiatrowe.
Pan Fabisińskizapytał się skąd inwestor wziął stałą wartość inwestycji, jeżeli toczą się procesy w zakresie 4,5 % amortyzacji, poprosił o przepis w zakresie naliczania opłat. Zarzucał, że uchwałę pisał inwestor,ponieważ w internecie znalazł się projekt Rady Miejskiej w Wielgiem.
Przewodniczącaoświadczyła, że takiego projektu uchwały na pewno nie przedstawiłaby Radzie Gminy, jednak dodała, że wszyscy korzystamy z dorobku innych ludzi, na których możemy się wzorować
Pan Bogdan Karaś udzielił odpowiedzi w zakresie amortyzacji informując, że 2% podatku obowiązuje cały czas od wartości początkowej. Spory są w zakresie udowodnienia wartości budowli.
W związku z długą dyskusją i szeregiem wyjaśnień Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych11 głosami„za”,przy3 głosach„przeciw” i1 głosie„wstrzymującym” podjęłauchwałęNrXIII/59/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychPiaseczno, Czarne, CzerskieRumunki, gminaWielgie, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
- 14 -
Z-ca Wójta wyjaśnił, że głosując za przyjęciem uchwały głosowany jest również załącznik mapowy i odrzucenie uwag, których nie uwzględnił Wójt.
ProjektuchwałyNrXIII/60/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychOleszno, Zaduszniki, gminaWielgie.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrał Pan Fabisiński, który poinformował, że udowodniona jest szkodliwość elektrowni wiatrowych, szczególnie ultradźwięki i hałas.
Powrócił jeszcze raz do decyzji środowiskowych stwierdzając, że nikt nie był, nie mierzył, nie liczył ptaków tylko treść została przepisana z książek. Treść uchwały nie zawiera żadnych zapisów, kto ma płacić odszkodowania ludziom i uważa, że gmina winna mieć to na uwadze i wziąć w opiekę tych ludzi. Stwierdził, że na każdym kroku ludzie są lekceważeni. Na zakończenie swej wypowiedzi zwrócił się do Radnych mówiąc, że każdy ma poczucie wartości i jeżeli nie wszystko jest jasne o elektrowniach wiatrowych, nie dotarli do odpowiednich materiałów informacyjnych to winni głosować przeciw.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali dalszych zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych10 głosami„za” iprzy5 głosach„przeciw” podjęłauchwałęNrXIII/60/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychOleszno, Zaduszniki, gminaWielgie, która stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/60/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyPłonczyn, gminaWielgie.
- 15 -
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych10 głosami„za”, 4 głosami„przeciw” i1 głosie„wstrzymującym” podjęłauchwałęNrXIII/60/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyPłonczyn, gminaWielgie, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/62/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyZakrzewo, gminaWielgie.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 Radnych10 głosami„za” iprzy5 głosach„przeciw” podjęłauchwałęNrXIII/62/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymobrębgeodezyjnyZakrzewo, gminaWielgie, która stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/63/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychWielgie, Bętlewo, Tupadły, gminaWielgie.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
Do przedstawionego projektu uchwały w dyskusji głos zabrała Radna Krystyna Brzozowska, która na wstępie zastanawiała się dlaczego gmina tak postępuje, jeżeli we wsi w skupieniu znajduje się 25 zabudowań, które cały czas są remontowane, co drugi budynek ma nowy dach, dwa domy mają się budować, ludzie z miasta
- 16 -
przeprowadzają się na wieś. Są osoby zainteresowane budową nad jeziorem, jednak w Urzędzie nie przyjęto od niego dokumentów.
Obecny na sesji pracownik przekazał, że nikt w tej sprawie się do niego nie zgłosił.
Dodała, że osoba z Bydgoszczy kupiła działkę,żeby się budować , ale poprzez budowę wiatraków wypędza się ludzi. Pani Radna uważa, że najważniejsi winni być ludzie, bo bez ludzi nic się nie uda. Analizując decyzję środowiskową zauważyła, że poziom hałasu wszędzie jest na granicy dopuszczalności. Wskazała, że w Strategii Rozwoju Gminy Wielgie jezioro tupadelskie jest wyjątkowym obszarem rozwoju licznych gatunków zwierząt, a wiatrak stawia się obok jeziora gdzie strefa ochronna wchodzi w jezioro. Zastanawiała się dlaczego prowadzi się szereg prac nad planami i w przyszłości ich się nie będzie przestrzegać.Nie mogła się zgodzić z Panią projektant, która wyobraża sobie, że Polska wieś w ogóle się nie zmienia. Podała przykład wsi Rumunki Tupadelskie, że dawniej z tej miejscowości się wszyscy wyprowadzali, teraz przybywają ludzie z miast budując piękne domy i tak może być wszędzie, że za kilka lat.
Dalej przekazała, że pewnego czasu po gminie chodził jakiś Pan przedstawiciel firmy Energi, który tłumaczył ludziom i namawiał jakie to korzyści będą mieli, ile będzie pracy przy budowie itp. I znowu podała przykład z sąsiedniej gminy, gdzie w Nasiegniewie pobudowano wiatrak przez 1 dzień, czy noc i miejscowi nie zarobili ani jednej złotówki.
Pani Anna Talaga zapytała dlaczego Pani Radna jak i sąsiedzi nie złożyli wniosku do planu, że chcą tam tereny budowlane i jeżeli nie ma zgłoszeń nikt nie wie. Stwierdziła, że na terenie gminy terenu pod budowę jest bardzo dużo. Podała przykład, gdzie robiła plan dla miejscowości Nowy Staw pod Gdańskiem, gdzie postawiono około 40 wiatraków i żaden mieszkaniec nie sprzeciwia się .Nikomu te budowle nie przeszkadzają, budowla ta będzie monitorowana przed realizacją jak i po realizacji, w razie dużych ubytków ptaków, czy zwierzyny to wiatrak będzie unieruchomiony.
- 17 -
Radny Franciszek Jankowskiwypowiedział się odnośnie szkodliwości wiatraków obserwując ościenne gminy nie stwierdził dużych szkodliwości. Uważa, trzeba iść za rozwojem i nie straszyć ludzie, że będzie ich więcej, gdyż możliwości na dalszą budowę nie ma. Przytoczył sprawę likwidacji szkół, gdzie były bardzo duże protesty ludzi, teraz na sesji jest jedna osoba, która jest przeciwna.
Radna Krystyna Brzozowskazauważyła, że osoby będące za wiatrakami to głównie Ci przy których nie planowana jest budowa. Zapytała, dlaczego przy osobach wysoko postawionych nie buduje się tych wiatraków, tylko na tych biednych wsiach, gdzie grunt kupuje się za marne grosze. Dodała, że nie jest przeciwna, ale uważa, że jest tyle miejsca wolnego i nikomu to by nie przeszkadzało, a stawia się blisko budynków.
RadaGminy w obecności 15 Radnych10 głosami„za” iprzy5 głosach„przeciw” podjęłauchwałęNrXIII/63/2015 wsprawieuchwaleniamiejscowegoplanuzagospodarowaniaprzestrzennegowobszarzeobejmującymczęśćobrębówgeodezyjnychWielgie, Bętlewo, Tupadły, gminaWielgie, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
ProjektuchwałyNrXIII/64/2015 wsprawiezmianyuchwałyNrIII/16/2014 RadyGminyWielgiezdnia30.12.2014 r. wsprawieuchwaleniaWieloletniejPrognozyFinansowejGminyWielgienalata2015-2025.
Przewodnicząca poprosiła o zapytania dotyczące przedstawionego projektu uchwały.
W związku z tym, że Radni nie zgłaszali zapytań odnośnie projektu uchwały Przewodnicząca poprosiła o przegłosowanie.
RadaGminy w obecności 15 RadnychjednogłośniepodjęłauchwałęNrXIII/64/2015 wsprawiezmianyuchwałyNrIII/16/2014 RadyGminyWielgiezdnia30.12.2014 r. wsprawieuchwaleniaWieloletniejPrognozyFinansowejGminyWielgienalata2015-2025, która stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
- 18 -
Ad. 7
W wolnych wnioskach i zapytaniach zgłoszono następujące sprawy:
Sołtys wsi Płonczyn Pan Gabriel Kwaśniewski wypowiedział się odnośnie wiatraków twierdząc dlaczego lasy państwowe nie pozwoliły na budowę wiatraków przy lasach. Odniósł się się również do wyłudzenia gruntów za niskie ceny przez inwestora jak i niepełnej informacji. Zebrania w tej sprawie odbywały się po roku, gdy już były wykupione grunty.On jako sołtys nic nie wiedział o planowanej budowie wiatraków i od władz gminy też się nie dowiedział. Poinformował, że hałas w odległości 2km. obudzi w nocy człowieka, podał za przykład posesję Pana Bonowicza, gdzie wiatrak w prostej linii 2 km stoi w gminie Dobrzyń.
Z-ca Wójta zaprosił mieszkańców na konsultacje do opracowania strategii Lokalnej Grupy Działania na lata 2013-2020, która odbędzie się 23 września o godz.16.00 w Ośrodku Kultury przy Straży w Wielgiem. Poprosił o wywieszenie ogłoszeń.
Będąc przy głosie powrócił jeszcze do budowy wiatraków i poinformował, że uczestniczył w wielu spotkaniach i stwierdził, że dyskusja na dzisiejszej sesji była najkulturalniejsza porównując spotkania, w których uczestniczył.Powrócił do konsultacji w zakresie budowy elektrowni wiatrowych, które były wywołane przez Wójta nie wymagane przepisami ustawy. Po wywołaniu uchwał intencyjnych Wójt od razu zorganizował pierwsze konsultacje i nic nie było ukrywane, jednak frekwencja była niska. Stwierdził, że budowa siłowni wiatrowych ma swoje za i przeciw zarówno w swoim oddziaływaniu.
Przytoczył również budowę biogazowni, która ma swoje pozytywne i negatywne oddziaływanie.
Radna Bożena Karbowska zgłosiła problem zanieczyszczonej gminnej działki w Olesznie naprzeciw budynków socjalnych informując, że jest to wysypisko śmieci i rosnące chwasty.
Jest to działka przy szosie, przejeżdżają ludzie, a tu taka wizytówka wsi.
- 19 -
Wójt udzielił odpowiedzi, że działka ta zostanie uprzątnięta.
Będąc przy głosi przedstawił harmonogram zebrań wiejskich, które odbędą się do końca września w poszczególnych sołectwach w sprawie podziału funduszu sołeckiego na 2016 rok.
Radny Ryszard Kurowski zaprosił sołectwa na turniej sołectw, który odbędzie się 4 października 2015 roku o godz.12.00 na „Orliku” przy ZPO w Wielgiem o Puchar Rady Sołeckiej Wielgie.
Zgłosił również niewłaściwe oznakowanie jezdni na łuku przy figurze w Wielgiem.
Radna Paulina Trokowska przypomniała się o kostkę brukową do Bałdowa na przystanek, aby dzieci mogły bezpiecznie wysiadać z autobusu.
Wójt– poinformował, że prace na przystanku w Suradówku można będzie robić po uzyskaniu zgody od Zarządu Dróg Powiatowych, ponieważ jest to w pasie drogowym.
Radny Rafał Leśniewskiw imieniu mieszkańców sołectwa Nowa Wieś podziękował za budowę dwóch odcinków dróg.
Radny Jan Wiśniewskirównież przekazał podziękowanie za nowy odcinek drogi.
Przewodnicząca Rady Gminyudzieliła odpowiedzi w sprawie propozycji utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy informując, że środowisko gminy Wielgie jest małe i byłyby to dzieci tylko ze szkoły podstawowej klas starszych i gimnazjum, brak jest młodzieży starszej. Przytoczyła, że próbowano utworzyć takie Rady w Rypinie, Lipnie jednak one nie powstały.Grupy młodzieżowe będą miały pewne roszczenia finansowe, która pokrywać będzie Wójt /spotkania, herbata, słodycze, wyjazdy itp./ i na tą działalność trzeba będzie w budżecie ustalić jakieś środki finansowe.
- 20 -
Następnie musi być opiekun,obsługa biurowa. Stwierdziła, że to sprawa nie jest taka prosta i łatwa. Przewodnicząca przekazała również, że tą sprawę analizowała z Radcą Prawnym, który stwierdził że nie jest to dobre rozwiązanie dla naszej gminy. Na projekt Statutu Młodzieżowej Rady Gminy Radca przekazał, że przepisów nie ma, to co zostanie ustalone można przyjąć. Poprosiła o przemyślenie i zastanowienie się nad powstaniem tej Rady, którą proponował Radny Kazimierz Godlewski.
Skarbnik Gminyudzielił odpowiedzi, że dochody z wiatraków wynosić będą 2 % wartości początkowej budowli /podatek od nieruchomości/ i dodatkowe dochody za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym.Wyjaśniła również naliczanie subwencji, gdzie do subwencji na 2016 rok brane są dochody z 2014 roku. Gdyby oddano wiatraki w 2018 roku podatek byłby w 2019 roku i subwencje w 100%, w 2020 tak samo , natomiast w kolejnych latach nie można określić jaki to będzie procent dla gminy. Na podstawie danych z sąsiedniej gminy Dobrzyń n/W gmina będzie miała w granicach 30 % zysku w stosunku do wartości podatku. Podała przykład 600 000 zł . to około 200 000 zł dochodów na plus.
Ad. 8
Wobec zrealizowanego porządku obrad ,Przewodnicząca podziękowała za udział w obradach i o godzinie 14.45 zakończyła obrady XIII sesji Rady Gminy Wielgie.
Przewodnicząca Rady Gminy: Halina Sztypka
Protokołowała: Grażyna Wyszyńska
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Źródło informacji: | Wiesław Zając - administrator |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Wiesław Zając - administrator |
Data wprowadzenia: | 2015-11-30 13:53:54 |
Opublikował: | Wiesław Zając - administrator |
Data publikacji: | 2015-11-30 13:56:50 |
Ostatnia zmiana: | 2015-11-30 13:56:52 |
Ilość wyświetleń: | 338 |