Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina Wielgie

Kolorowy pasek

UCHWAŁA NR XXVIII/162/2016 RADY GMINY WIELGIE z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017.

Uchwała Nr XXVIII/162/2016
Rady Gminy Wielgie

z dnia 9 grudnia 2016 r.

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zmianami, poz. 1579), art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 487) oraz art. 10 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 224 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na rok 2017 stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały

§ 2. Przyjmuje się preliminarz wydatków wg zadań określonych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na rok 2017 stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wielgie.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.  

 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka

 


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXVIII/162/2016
Rady Gminy Wielgie
z dnia 9 grudnia 2016 r.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017


Postanowienia ogólne


Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, nakładają na gminy obowiązek realizacji zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem narkomanii.

Zadania te obejmują m.in.:

1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków;

2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy uzależnienia od środków psychoaktywnych, pomocy psychospołecznej i prawnej oraz ochrony przed przemocą w rodzinie;

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży;

4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkomanii;

5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów dotyczących reklamy napojów alkoholowych i zasad ich sprzedaży oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017 obejmuje działania, zgodne z kierunkami zawartymi w w/w ustawach oraz odpowiadające realnym potrzebom gminy Wielgie. Swoim zasięgiem obejmuje wielopłaszczyznowe działania dotyczące przeciwdziałania i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz narkotykowych, a założone w nim kierunki działań stanowią ich kontynuację oraz rozwój.

Zadania prowadzone w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii finansowane są z dochodów z opłat za korzystnie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Przedstawiony program adresowany jest do osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, ich rodzin, do dzieci i młodzieży oraz wszystkich, którzy doświadczają przemocy w rodzinie.

Koordynatorem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii jest powołana przez Wójta Gminy Wielgie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Podstawę opracowania niniejszego programu stanowią: Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Uwzględniono też wskazówki wynikające z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Diagnoza podstawowych problemów

Gmina Wielgie to gmina wiejska położona w środkowej części kraju, w południowo - wschodniej części województwa kujawsko - pomorskiego, w powiecie lipnowskim. Graniczą z nią takie gminy, jak: Fabianki, Tłuchowo, Lipno, Skępe i Dobrzyń nad Wisłą. Gmina Wielgie zajmuje powierzchnię 13382 ha. W jej skład wchodzą 32 miejscowości o charakterze rolniczym podzielone na 17 sołectw. Liczba mieszkańców na dzień 31.12.2015r. wynosiła 6876 osoby.

Siedziba władz gminy znajduje się we wsi Wielgie.

Na terenie gminy działają 3 Szkoły Podstawowe w Czarnem, Wielgiem, Zadusznikach, 1 Publiczne Gimnazjum w Wielgiem, 3 świetlice profilaktyczno - wychowawcze w: Czarnem, Wielgiem i Zadusznikach oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgiem. Znajdują się również 3 Kościoły parafialne w: Czarnem, Wielgiem i Zadusznikach. Na terenie gminy działa również Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi.

Posterunek Policji dla gminy Wielgie funkcjonuje w Dobrzyniu n/Wisłą.

Rozwiązywaniem problemów uzależnień na terenie gminy Wielgie zajmuje się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W planowaniu i prowadzeniu działań mających na celu profilaktykę i rozwiązywanie problemów związanych z uzależnieniami od środków psychoaktywnych bardzo ważne jest rozpoznawanie skali problemów na terenie gminy, wzorów zachowań związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych, struktury spożycia oraz zaburzeń życia społecznego i rodzinnego wywołanych nimi, dlatego ważna jest współdziałanie z Punktami Konsultacyjnymi, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wielgiem, Komendą Powiatowa Policji w Lipnie, Sądem Rejonowym w Lipnie, Zespołem Interdyscyplinarnym Grupą Roboczą w Gminie Wielgie, kuratorami zawodowymi i społecznymi.

Mimo, że od wielu lat na terenie gminy Wielgie prowadzi się szereg działań, ukierunkowanych na aktywne przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom społecznym oraz minimalizowanie tych już występujących, mieszkańcy nadal borykają się z licznymi problemami. Za największe uważają współzależne od siebie zjawiska: tj. bezrobocie, często prowadzące do ubóstwa, alkoholizm oraz kryzys rodziny.

Na podstawie danych Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie na dzień 30 czerwca 2016 r. odnotowano 4918 zarejestrowanych osób bezrobotnych, w tym 511 mieszkańców gminy Wielgie.

Bezrobocie staje się czynnikiem wpływającym na wzrost patologii społecznej. Wśród nasilających zachowań patologicznych związanych z bezrobociem najczęściej występuje alkoholizm, chuligaństwo i kradzieże. Masowe bezrobocie prowadzi do istotnego pogorszenia warunków życia całych społeczności lokalnych. Długotrwały brak pracy powoduje szybką degradację ekonomiczną jednostki i rodziny, potęguje biedę i rozszerza sferę ubóstwa i co za tym idzie konieczność częstego korzystania ze świadczeń pomocy społecznej.

Ogółem ze świadczeń pomocy społecznej na dzień 30 czerwca 2016 roku skorzystało 550 rodzin. Łączna liczba klientów pomocy społecznej w gminie wyniosła 1861 osób, co stanowi 27,06 % ogółu mieszkańców gminy. Najczęstszymi powodami korzystania z pomocy społecznej jest bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność oraz bezradność w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego.

W 2016 roku podobnie jak w latach poprzednich liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej z powodu uzależnienia, a dokładniej alkoholizmu utrzymała się na poziomie 6. Są to rodziny, z których członkowie zgłosili problem uzależnienia do pracowników GOPS. Rodzin z oficjalnie nieujawnionym problemem uzależnień jest więcej.

Nadmierne picie alkoholu, branie narkotyków, nadużywanie leków, hazard generują różnego rodzaju problemy rodzinne. Uzależnienie wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Pojawiają się kryzysy, nasilają się trudności interpersonalne oraz spada poziom bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Środki odurzające redukują zahamowania i wyzwalają zachowania agresywne. Wśród osób stosujących przemoc w rodzinie, w znacznym stopniu alkohol jest przyczyną tego zjawiska. Na dzień 30 czerwca 2016 roku liczba czynnych „Niebieskich Kart" wyniosła 14.

Wskaźnikiem problemów alkoholowych występujących w gminie jest też liczba wniosków o zobowiązanie do leczenia odwykowego, przyjętych do realizacji przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wielgiem. Z danych wynika, że z roku na rok liczba zgłoszeń rośnie, w 2014 r. do GKRPA wpłynęło 35 wniosków, w 2015 roku 37, a na dzień 31 sierpnia 2016 r. złożonych zostało już 30 wniosków.

Naszej gminy nie ominął również problem narkomanii. Jak wynika z przeprowadzonych badań, aż 50,8% badanych gimnazjalistów przyznała, że zna co najmniej jedną osobę używającą narkotyków.

Władze lokalne mają realny wpływ na poziom spożycia alkoholu wśród społeczeństwa poprzez kształtowanie polityki w zakresie dostępności alkoholu. Limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy został ustalony Uchwałą Rady Gminy Nr VI/38/2003 z dnia 29 kwietnia 2003 roku na 45 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i 8 punktów do spożycia w miejscu sprzedaży. W 2014 roku na terenie gminy Wielgie ogółem działało 28 punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w tym 25 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz 3 punkty sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Odbyło się 9 imprez, na których sprzedaż alkoholu wymagała jednorazowego zezwolenia.

Diagnozę stanu problemów w gminie Wielgie przedstawiono na podstawie danych uzyskanych z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem, z dokumentacji Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wielgiem oraz danych statystycznych Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie.

Cele programu

Cele ogólne:

1) Zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych .

2) Zmniejszanie rozmiarów problemów, które aktualnie występują.

3) Zwiększenie zasobów niezbędnych do radzenia sobie z już istniejącymi problemami.

Cele szczegółowe: ·

a) rozpoznawanie specyfiki problemów uzależnień na terenie gminy oraz potrzeb lokalnego środowiska w zakresie pomocy w ich rozwiązywaniu;

b) zwiększanie świadomości społecznej, w szczególności młodzieży w zakresie zagrożeń i szkód wynikających z picia alkoholu i zażywania narkotyków;

c) organizacja i wspieranie działań służących promocji zdrowego stylu życia;

d) kształtowanie postaw prozdrowotnych;

e) poszerzenie dostępności i skuteczności metod rozwiązywania problemów związanych z nadużywania alkoholu, narkotyków oraz przemocy w rodzinie;

f) zwiększenie ilości osób podejmujących leczenie we wczesnej fazie choroby alkoholowej;

g) niwelowanie naruszeń prawa na rynku alkoholowym w szczególności prawa zakazującego sprzedaży napojów alkoholowych osobom małoletnim poprzez zwiększenie kontroli punktów sprzedaży alkoholu;

h) budowanie skutecznych form kontroli prawnej i społecznej nad szkodliwymi formami postępowania osób nadużywających alkoholu i narkotyków.

Lokalna lista zasobów - realizatorzy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

2. Pełnomocnik Wójta Gminy ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

3. Punkt informacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin działający przy GOPS w Wielgiem;

4. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem;

5. Punkty konsultacyjne dla osób z problem alkoholowym oraz ich rodzin, działające w miarę potrzeb;

6. Zespół Interdyscyplinarny;

7. Asystent rodziny;

8. Placówki oświatowe: Zespół Placówek Oświatowych w Wielgiem, Szkoła Podstawowa w Czarnem, Szkoła Podstawowa w Zadusznikach;

9. Świetlice profilaktyczno - wychowawcze w Wielgiem, Czarnem, Zadusznikach;

10. Komenda Powiatowa Policji w Lipnie, Posterunek Policji w Dobrzyniu n/Wisłą;

11. Ośrodek Szkolenia Kierowców „EKSPERT";

12. Ośrodki zdrowia w: Wielgiem, Czarnem, Zadusznikach;

13. Kościoły parafialne w: Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach.

Na terenie gminy nie działa żadna specjalistyczna placówka leczenia odwykowego. Osoby podejmujące leczenie mogą korzystać, m. in. ze świadczeń Poradni Odwykowej w Lipnie, Całodobowego Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu przy Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Radziejowie, Przychodni Terapii i Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przy Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku oraz z Ośrodka Terapii Uzależnień w Mokowie.


Adresaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

1. Dzieci i młodzież (w tym z rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych bądź zagrożonych patologią);

2. Rodzice;

3. Kadra pedagogiczna szkół i przedszkola;

4. Pracownicy socjalni;

5. Pracownicy służby zdrowia;

6. Sprzedawcy napojów alkoholowych;

7. Kierowcy i kandydaci na kierowców;

8. Pozostała społeczność lokalna.

Źródła i zasady finansowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

1) Środki finansowe na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii pochodzą z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

2) Wydatki na realizację zadań własnych gminy wynikające z niniejszego programu ujmuje się corocznie w planie budżetu gminy w dziale 851 - ochrona zdrowia, rozdziały 85153 - zwalczanie narkomanii i 85154 - przeciwdziałanie alkoholizmowi.

3) Dysponentem w/w środków jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielgiem realizujący z pełnomocnictwa Wójta Gminy Wielgie zadania zgodnie z przyjętym Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz preliminarzem wydatków stanowiącym załącznik do niniejszego programu.

Zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

Zadanie 1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem, współuzależnionych oraz osób dotkniętych przemocą w rodzinie

1. Działalność punktu informacyjnego dla osób uzależnionych i ich rodzin.

2. Działalność punktów konsultacyjnych w miarę potrzeb.

3. Wsparcie finansowe działalności Telefonicznego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" oraz rozpowszechnianie informacji na ten temat.

4. Popularyzowanie informacji o telefonie zaufania: „Pomarańczowa linia" dla rodziców dzieci, które używają narkotyków.

5. Współdziałanie z placówkami służby zdrowia oraz z innymi instytucjami świadczącymi pomoc w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych, współuzależnionych, dzieci z rodzin patologicznych oraz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

6. Podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się profilaktyką uzależnień, członków GKRPA, pełnomocnika, realizatorów szkolnych programów profilaktycznych.

Zadanie 2. Udzielanie pomocy rodzinom, w których występują problemy uzależnień, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie

1. Podejmowanie czynności wobec osób z problemem alkoholowym poprzez:

- prowadzenie rozmów motywujących do podjęcia leczenia odwykowego przez osoby mające problem z uzależnieniem,

- finansowanie badań wykonywanych przez biegłych sądowych w celu wydania opinii o stopniu uzależnienia,

- sporządzanie wniosków do Sądu Rejonowego w Lipnie w celu ustalenia sposobu leczenia odwykowego,

- świadczenie pomocy organizacyjnej osobom uzależnionym w okresie podjętego leczenia.

2. Koordynowanie działań dotyczących pomocy osobom uzależnionym oraz ich rodzinom przez współpracę z Policją, GOPS, przedstawicielami służby zdrowia, kuratorem.

3. Informowanie osób uzależnionych oraz członków ich rodzin o możliwościach uzyskania pomocy psychospołecznej i prawnej.

Zadanie 3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy, w szczególności dla dzieci i młodzieży

1. Diagnozowanie zjawisk występowania problemów uzależnień na terenie gminy.

2. Prowadzenie świetlic profilaktyczno - wychowawczych w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach, których głównym zadaniem jest profilaktyka wszelkiego rodzaju uzależnień skierowanych nie tylko do dzieci z grup ryzyka, ale również nim zagrożonych.

3. Prowadzenie działań profilaktycznych wobec dzieci i młodzieży w tym:

·wspieranie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież,

·wspieranie lokalnych imprez promujących zdrowy, trzeźwy styl życia,

·finansowanie przedstawień i programów profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Wielgie,

·organizowanie pogadanek na temat uzależnień dla dzieci i młodzieży szkolnej,

4. Dofinansowanie szkoleń, kursów w zakresie pracy profilaktycznej z dziećmi, młodzieżą oraz umiejętności prowadzenia zajęć profilaktycznych organizowanych dla nauczycieli, pedagogów,

5. Zakup materiałów niezbędnych do realizowania przedsięwzięć programu.

6. Promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, poprzez wspieranie imprez sportowych, kulturalnych, edukacyjnych i zdrowotnych. zawierających treści profilaktyczne dotyczące uzależnień.

7. Podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym skierowanych do rodziców - prelekcje dotyczące uzależnień wśród młodzieży i dorosłych, „wywiadówka profilaktyczna".

8. Podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania nietrzeźwości kierowców i bezpieczeństwa w miejscach publicznych w tym:

·prowadzenie działań edukacyjnych wśród kierowców i kandydatów na kierowców z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych,

·nawiązanie współpracy z policją w celu zwiększenia liczby kontroli kierowców pod względem trzeźwości oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych,

·wdrażanie wspólnie z policją działań, które zmniejszą zjawisko spożywania napojów alkoholowych na terenie kąpielisk znajdujących się na terenie gminy.

9. Aktywny udział w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach profilaktycznych i edukacyjnych dotyczących alkoholu, narkotyków i przemocy.

10. Wspieranie organizowanych sympozjów, konkursów, happeningów i innych imprez promujących zdrowy styl życia wolny od nałogów.

11. Objęcie zajęciami edukacyjnymi grupy osób i zawodów realizujących zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

12. Prowadzenie medialnego systemu informacji o działaniach podejmowanych na terenie gminy w zakresie i przeciwdziałania uzależnieniom poprzez umieszczanie informacji w lokalnej gazecie.

Zadanie 4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, narkomanii i przemocy w rodzinie

Współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi jednostkami pożytku publicznego w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Zadanie 5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego

1. Opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych - zgodność lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy.

2. Cofanie zezwoleń w przypadku nieprzestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi, a w szczególności sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz powtarzającego się w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy zakłócenia porządku publicznego zgodnie z art. 14 i 15 ustawy.

3. Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych mających na celu wyegzekwowanie konsekwentnego przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości dotyczących zasad obrotu napojami alkoholowymi.

Zadania i zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

I. Do zadań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należy:

a) inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych,

b) podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,

c) opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych - zgodność lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy.

II. Ustala się następujące zasady wynagradzania Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

1. Przewodniczącemu oraz członkom komisji, za wyjątkiem pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w Urzędzie Gminy, GOPS przysługuje wynagrodzenie w wysokości - 70 zł brutto za:

a) udział w posiedzeniu Komisji,

b) udział w czasie rozmów z osobami wezwanymi.

2. Warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest sporządzenie protokołu oraz podpisanie listy obecności.

3. Rezygnację z przysługującego wynagrodzenia należy złożyć na piśmie.

4. Wynagrodzenie w kwocie 70 zł dla członka komisji stanowi wynagrodzenie dzienne bez względu na ilość odbytych posiedzeń i wyjazdów.

5. Przewodniczącemu oraz członkom komisji należy się zwrot kosztów podróży, jeżeli wyjazd związany jest z realizacją gminnego programu.

Postanowienia końcowe

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok jest dokumentem otwartym na modyfikacje i nowe propozycje na każdym etapie jego realizacji, w zależności od potrzeb, możliwości finansowych i organizacyjnych.


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXVIII/162/2016
Rady Gminy Wielgie
z dnia 9 grudnia 2016 r.

Preliminarz wydatków
Rozpisany wg zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2017

Lp

Zadanie do realizacji

Przedsięwzięcia w ramach zadań

Kwota

(w zł)

Wydatki na zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi

I

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

1.Tworzenie warunków do bieżącej działalności punktu informacyjnego i GKRPA

500

2.Działalność punktów konsultacyjnych dla osób uzależnionych i ich rodzin zgodnie z potrzebami

6000

3. Podejmowanie działań w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu w celu zmotywowania ich do podjęcia leczenia. Współpraca z placówkami służby zdrowia oraz z innymi instytucjami w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od alkoholu.

3000

3.Szkolenia z zakresu problematyki profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.

1000

4.Opłata składki na działalność Telefonicznego pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia".

500

5.Rozpowszechnianie informacji o telefonach zaufania „Niebieska Linia" i „Pomarańczowa Linia"

bez kosztów

RAZEM

11000

II

Udzielanie pomocy rodzinom, w których występują problemy alkoholowe lub narkomania a w szczególności ochrona przed przemocą w rodzinie.

1.Podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach mieszkańców związanych z problemem uzależnienia. Prowadzenie rozmów przez członków GKRPA z osobami zgłoszonymi jako nadużywające alkoholu. Kierowanie wniosków do sądu o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego.

1600

2.Pokrycie kosztów badania biegłych orzekających o przedmiocie uzależnienia

3000

RAZEM

4600

III

Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

1.Finansowanie działalności świetlic profilaktyczno-wychowawczych działających przy szkołach w Wielgiem, Czarnem, Zadusznikach.

16500

3.Dofinansowanie działalności sportowo - kulturalnej jako alternatywnej formy trzeźwego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu

4500

4.Finansowanie programów, spektakli, imprez profilaktycznych, sympozjum dla dzieci i młodzieży szkolnej.

5 000

5.Udział w kampaniach profilaktycznych

2 000

6.Działania edukacyjne skierowane do sprzedawców napojów alkoholowych - dystrybucja zawieszek i ulotek.

bez

kosztów

7.Podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym skierowanym do rodziców np. „wywiadówka profilaktyczna".

bez kosztów

8.Prowadzenie działań edukacyjnych wśród kierowców - skierowane do kierowców dystrybucja materiałów edukacyjnych np. ulotek, licznika trzeźwości.

bez

kosztów

1.Zakup broszur, ulotek, plakatów, publikacji, prenumerata o tematyce uzależnień.

200

2.Szkolenia

300

RAZEM

28500

IV

Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii

1.Wspieranie takich podmiotów poprzez:

- przekazywanie materiałów edukacyjnych,

- promowanie działań w mediach i na stronie internetowej gminy Wielgie.

100

RAZEM

100

V

Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego

1.Opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych

3 500

RAZEM

3500

VI

Inne zadania

Wynagrodzenie pełnomocnika, członków GKRPA delegacje, różne opłaty i składki.

22400

Wydatki na zadania w zakresie przeciwdziałania narkomanii

I

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od narkotyków.

1.Podejmowanie działań w stosunku do osób uzależnionych od narkotyków w celu zmotywowania ich do podjęcia leczenia. Współpraca z placówkami służby zdrowia oraz z innymi instytucjami w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków.

2500

2.Świadczenie pomocy organizacyjnej osobom uzależnionym od narkotyków w okresie podjętego leczenia i rehabilitacji (współpraca z GOPS).

bez kosztów

3.Dofinansowanie działań punktów konsultacyjnych w zakresie pracy z osobami uzależnionymi i osobami zagrożonymi uzależnieniem od narkotyków.

15000

RAZEM

17500

II

Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej

1.Informowanie osób uzależnionych od narkotyków oraz członków ich rodzin o możliwościach uzyskania pomocy psychospołecznej i prawnej.

2.Koordynowanie działań dotyczących pomocy osobom uzależnionym od narkotyków oraz ich rodzinom przez współpracę z Policją, GOPS, przedstawicielami służby zdrowia, kuratorem społecznym, prawnikiem.

3.Podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach mieszkańców związanych z problemem narkomanii.

bez kosztów

III

Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

1.Finansowanie programów, spektakli, imprez profilaktycznych, sympozjum dla dzieci i młodzieży szkolnej.

3000

2.Udział w kampaniach profilaktycznych na rzecz walki z narkomanią.

3.Zakup broszur, ulotek, plakatów, publikacji, prenumerata o tematyce uzależnienia od narkomanii.

300

RAZEM

3300

IV

Wspomaganie działań instytucji, stowarzyszeń pozarządowych i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów narkomanii

Wspieranie takich podmiotów poprzez:

- przekazywanie materiałów edukacyjnych,

- promowanie działań w mediach i na stronie internetowej gminy Wielgie.

200

RAZEM

200

 

R A Z E M plan wydatków

91100

 

Uzasadnienie

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przedstawia zadania własne gminy wynikające z ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizowania szkód wynikających z używania alkoholu i narkotyków.

W związku z powyższym podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017 jest zasadne.

 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka

 

 

Załączniki

Uchwala.XXVIII.162.2016eg (417.7kB) Zapisz dokument Pokaż dokument
Uchwala.XXVIII.162.2016eg (463.1kB) Zapisz dokument  

Metadane

Podmiot udostępniający:Gmina Wielgie
Źródło informacji:Sebastian Olewiński
Data utworzenia:2016-12-09 13:02:39
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - Informatyk
Data wprowadzenia:2016-12-13 13:02:39
Opublikował:Wiesław Zając - Informatyk
Data publikacji:2016-12-13 13:08:48
Ostatnia zmiana:2016-12-13 13:08:51
Ilość wyświetleń:133

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij