Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina Wielgie

Kolorowy pasek

UCHWAŁA NR XXVII/151/2016 RADY GMINY WIELGIE z dnia 25 listopada 2016 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wielgie.

Uchwała Nr XXVII/151/2016
Rady Gminy Wielgie

z dnia 25 listopada 2016 r.

w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wielgie.

Na podstawie art. 90f, art. 90m ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 35, poz. 64, poz. 195, poz. 668, poz. 1010) oraz art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 446 ze zm., poz.1579) Rada Gminy Wielgie uchwala co następuje:

§ 1.  Uchwala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Wielgie o treści jako załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.  Wykonanie uchwały powierz się Wójtowi Gminy Wielgie.

§ 3.  Traci moc uchwała Rady Gminy Wielgie Nr XXV/141/2016 z dnia 27 września 2016 r. w sprawie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów z terenu gminy Wielgie.

§ 4.  Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wchodzi w życie z dniem 01.01.2017 r.  

 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka

 


Załącznik do Uchwały Nr XXVII/151/2016
Rady Gminy Wielgie
z dnia 25 listopada 2016 r.

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wielgie

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.  Niniejszy regulamin określa formy, typ i sposób udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy Wielgie, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie.

§ 2.  Ilekroć w dalszych przepisach mówi się o :

1)  Regulaminie - rozumie się przez to regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wielgie,

2)  Ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),

3)  Ustawie o pomocy społecznej - rozumie się przez to ustawę o z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z zm.),

4)  Ustawie o świadczeniach rodzinnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.),

5)  Szkole - rozumie się przez to szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz szkoły niepubliczne nie posiadające uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych określone w ustawie,

6)  Rodzinie - rozumie się przez to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy o pomocy społecznej,

7)  Uczniu - rozumie się przez to ucznia i słuchacza, któremu przysługuje prawo do uzyskania pomocy materialnej zgodnie z przepisami ustawy,

8)  Kierownika ośrodka - rozumie się przez to Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem.

§ 3. 1. Pomoc materialna jest udzielana w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwiania pokonywania barier dostępu do edukacji wynikającej z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

Rozdział 2.
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

§ 4. 1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie.

2.  Przy ocenie trudnej sytuacji materialnej uwzględnia się również występowanie w rodzinie takich okoliczności jak:

1)  bezrobocie,

2)  niepełnosprawność,

3)  ciężka lub długotrwała choroba,

4)  wielodzietność (3 i więcej dzieci),

5)  brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,

6)  alkoholizm i narkomania,

7)  gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

§ 5. 1. Wysokość stypendium szkolnego zależy od wysokości dochodu:

1)  Dla dochodu wynoszącego do 30% włącznie kwoty, o której mowa w art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, stypendium szkolne wynosi nie więcej niż 100% kwoty jaką można przyznać uczniowi, określonej w art. 90d. ust. 9 ustawy o systemie oświaty;

2)  Dla dochodu wynoszącego powyżej 30% nie więcej niż 60 % włącznie kwoty, o której mowa w art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, stypendium szkolne wynosi nie więcej niż 85% kwoty jaką można przyznać uczniowi, określonej w art. 90d. ust. 9 ustawy o systemie oświaty;

3)  Dla dochodu wynoszącego powyżej 60% kwoty, o której mowa w art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, stypendium szkolne wynosi nie więcej niż 80% kwoty jaką można przyznać uczniowi, określonej w art. 90d. ust. 9 ustawy o systemie oświaty.

2.  Jeżeli po rozpatrzeniu złożonych wniosków okaże się, że kwota dotacji nie zostanie rozdysponowana w całości, wysokość stypendiów , o którym mowa w ust. 1 może być podwyższona.

Rozdział 3.
Stypendium szkolne - formy i terminy

§ 6. 1. Stypendium szkolne może być udzielane w formie:

1)  Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach realizowanych poza szkołą.

2.  Realizacja świadczenia polega na pokryciu kosztów określonych towarów i usług na podstawie przedstawionych faktur i rachunków za:

1)  zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu komputerowego;

2)  zakup podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych;

3)  zakup odzieży sportowej i obuwia sportowego;

4)  sfinansowanie dodatkowych zajęć edukacyjnych;

5)  koszt dojazdu do szkoły środkami komunikacji publicznej dla uczniów o których mowa w ustawie art. 90d ust. 4 oraz zwrot kosztów za pobyt w internacie;

6)  zakup stroju galowego na akademie szkolne oraz ubrania wymaganego przez szkoły do udziału w zajęciach praktycznej nauki zawodu.

§ 7. 1. Wniosek o stypendium szkolne można ubiegać się w terminie, o którym mowa w art. 90n. ust.6 ustawy.

2.  W uzasadnionych przypadkach takich jak:

-  choroba,

-  zdarzenie losowe umożliwiające dotrzymanie terminu,

-  pogorszenie sytuacji finansowej rodziny,

-  inne okoliczności niezależne od wnioskodawcy, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w art. 90n. ust. 6 ustawy.

Rozdział 4.
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego

§ 8. 1. Świadczenia pomocy materialnej w postaci stypendium szkolnego przyznaje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem w drodze decyzji administracyjnej.

§ 9. 1. Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

1)  rodziców albo pełnoletniego ucznia,

2)  odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych, ośrodka, o których mowa w §2 pkt.6.

2.  Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu po uzyskaniu informacji o sytuacji materialnej i rodzinnej danej osoby.

§ 10. 1. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego zawiera w szczególności:

1)  imię i nazwisko ucznia oraz jego rodziców,

2)  miejsce zamieszkania ucznia,

3)  dane uzasadniające przyznanie świadczenia.

2.  Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego należy dołączyć dokumenty umożliwiające określenie miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie zgodnie z ustawa o pomocy społecznej.

3.  W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej załącza się zaświadczenie o korzystaniu z tych świadczeń.

4.  Do obliczenia dochodu na osobę w rodzinie, uprawniającego do ubiegania się o stypendium szkolne stosuje się zasady określone w art. 8 ust. 3 -13 ustawy o pomocy społecznej.

§ 11.  1 Dokumenty upoważniające do zwrotu poniesionych kosztów przyjmowane są:

1)  od 16 listopada do 5 grudnia za okres od 1 września do 31 grudnia,

2)  od 1 czerwca do 20 czerwca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca.

Rozdział 5.
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

§ 12. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniom, słuchaczom znajdującym się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2.  Zdarzeniem losowym jest wystąpienie przynajmniej jednej z niżej wymienionych okoliczności:

1)  śmierć członka rodziny;

2)  nagła choroba ucznia lub członka rodziny;

3)  wypadek drogowy, bądź inny nieszczęśliwy wypadek ucznia lub członka rodziny, związany z długotrwałym leczeniem;

4)  pożar mieszkania lub nieruchomości, której właścicielem jest uczeń bądź jego rodzice (opiekunowie).

3.  Do wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego winny być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienia zdarzenia losowego, na które powołuje się strona.

4.  Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

5.  Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania zasiłku szkolnego dla ucznia lub słuchacza podejmuje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem.

Rozdział 6.
Postanowienia końcowe

§ 13.  W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem, stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.).

§ 14.  Postanowienia niniejszego regulaminu obowiązują od 01.01.2017 r.


Uzasadnienie

Ustawy z dnia 7 września 1999 r. o systemie oświaty /Dz. U. z 2015 roku poz. 2156 ze zm./ nakłada na rady gmin obowiązek uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy.

Podjęcie zmiany uchwały jest podyktowane potrzebą zweryfikowania dotychczasowego regulaminu.

W projekcie uchwały rozszerzono katalog wydatków w ramach przyznanego stypendium szkolnego zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami przez rodziców.

W związku z powyższym podjęcie uchwały uważa się za zasadne.

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy


Halina Sztypka

 

 

Załączniki

akt (291.4kB) Zapisz dokument Pokaż dokument
Uchwała.XXVII.151.2016.2016-11-25-JSz (302.3kB) Zapisz dokument  

Metadane

Podmiot udostępniający:Gmina Wielgie
Źródło informacji:Sebastian Olewiński
Data utworzenia:2016-11-25 15:05:19
Wprowadził do systemu:Wiesław Zając - Informatyk
Data wprowadzenia:2016-11-28 15:01:12
Opublikował:Wiesław Zając - Informatyk
Data publikacji:2016-11-28 15:31:06
Ostatnia zmiana:2016-11-28 15:31:15
Ilość wyświetleń:114

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij